16 października 2021 r. odbyło się w Zagrodzie Felicji Curyłowej w Zalipiu spotkanie podsumowujące działalność edukacyjną w małopolskich skansenach .
Uczestnikami byli reprezentanci partnerów projektu „SKASENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w Małopolskich Muzeach na wolnym powietrzu” oraz osoby zaangażowane w przygotowywanie projektów edukacyjnych w tych instytucjach.
Prelekcję na temat działalności edukacyjnej w Muzeum Regionalnym PTTK im. Wł. Kowalskiego przygotowała i wygłosiła Maria Topa.
Tradycyjne zwiedzanie naszego Muzeum – zamku i skansenu, wzbogacane jest dodatkową ofertą lekcji muzealnych, wykładów, warsztatów, prelekcji czy spotkań tematycznych. Te ostatnie związane są głównie ze skansenem i nawiązują do kultury regionu – obrzędowości, zwyczajów, tradycji, życia i pracy mieszkańców.
Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń i zapoznania się ze specyfiką działania w poszczególnych skansenach.
Konferencji towarzyszyło zwiedzanie obiektów muzealnych znajdujących się w zagrodzie w Zalipiu (chaty Felicji Curyłowej i chaty Stefanii Łączyńskiej – obiektu przeniesionego do skansenu w projekcie Skansenova) oraz odwiedziny w zaprzyjaźnionym Domu Malarek w Zalipiu.
Poniżej zdjęcia z „kolorowego” spotkania w Zalipiu oraz przedstawiające wycinek działalności edukacyjnej Muzeum w Dobczycach.
Fot. Maria Topa, archiwum PTTK O/Dobczyce