Nie od dziś wiadomo, że produkty lokalne i towarzyszące im tradycje stanowią jedną z najlepszych form promocji regionu i jego mieszkańców. W związku z tym podjęliśmy takie działania, które wskazały, że tradycyjne kulinaria powstające z zachowaniem oryginalnych receptur i surowców przy użyciu lokalnie wytwarzanych produktów mogą konkurować z masowo produkowaną, wysoce przetworzoną dostępną niemal w każdym supermarkecie żywnością.
Ponadto produkty tradycyjne mogą stanowić dla wielu osób formę zarobkowania, dodatkowej aktywności wspomagającej domowy budżet.
Powyższe przesłanie realizowane było w zadaniu pn. „Naturalnie na Zamkowych Wzgórzu” i wspierane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich (FIO). Naszym celem było zgromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych produktach żywnościowych i potrawach oraz przedmiotach wytwarzanych w gospodarstwach przez lokalnych rzemieślników, poszukiwanie produktów specyficznych, charakterystycznych dla naszego regionu, które mogą stać się jego wizytówką.
Realizacji tych haseł służyły organizacje dwóch imprez plenerowych, w trakcie których nastąpiła prezentacja kultury kulinarnej i upowszechnienie naturalnych surowców.
Autor: Maria Topa