ZIMOWY SZCZEBEL

ZIMOWY SZCZEBEL

z przewodnikami w tle

Czas pandemii przez wielu wykorzystywany jest na aktywność na świeżym powietrzu, na spacery, wędrówki i wycieczki. Postanowiliśmy i my, przewodnicko wykorzystać piękną, niedzielną  pogodę na spotkanie na Szczeblu w Beskidzie Wyspowym. Na miejsce startu  z przełęczy Glisne dotarliśmy w różny sposób. Stąd trasa na szczyt nie jest długa, a spacer po lekkim śniegu sprawił nam wiele przyjemności. Po drodze i na szczycie  spotykaliśmy wiele osób i  młodszych i dojrzałych, również  całe rodziny. Nic dziwnego, warunki pogodowe w tym dniu to była istna bajka, a szlak  idealnie nadaje się na wędrówkę z dziećmi.

Na szczyt oprócz szlaku zielonego, którym wędrowaliśmy, prowadzi również szlak czarny z Lubnia przez Mały Szczebel(schodzi do Kasinki Małej). Na północnym ramieniu wzniesienia  znajduje się znana już w XIX w. jaskinia szczelinowa – Zimna Dziura.

Szczebel położony jest w widłach rzeki Raby,  Lubieńki i Tenczynki. W jego w masywie wyróżnia się cztery wierzchołki: Czechówke, Szczebel ( 976 m n.p.m.), Mały Szczebel i Małą Górę.

Na szczycie zastaniemy małe zaplecze turystyczne: ławki, stoły, miejsce na ognisko. Są także tablice informacyjne, mapa, głaz z tablicą upamiętniającą wycieczki ks. Karola Wojtyły w 1953 i 1955 r. Szczebel leży także  na Szlaku Papieskim.  Ze szczytu rozciągają się piękne widoki na m.in. Kasinkę Małą, a także pobliskie wzniesienia. Niedaleko, przy czarnym szlaku zlokalizowane jest  startowisko dla paralotniarzy.

Legendy opowiadają o zaklętych w górze skarbach i kopalni złota 🙂

My natomiast rozmawialiśmy o planach wycieczkowych w najbliższym roku.

A więc do zobaczenia na szlaku 🙂