Cmentarze Galicji zachodniej

NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

W czwartkowy wieczór, 15.12.2022 r. w Klubie Podróżnika w Dobczycach, miała miejsce kolejna prelekcja podróżnicza.              

    Tym razem gościliśmy Pana Andrzeja Boryczko pasjonata i historyka, myśleniczanina z urodzenia, który zapoznał nas z tematyką cmentarzy z I wojny światowej na terenie zachodniej Galicji.

Spotkanie obfitowało w liczne wątki historyczno-patriotyczne, które były okraszone ciekawymi anegdotami żołnierskimi  humorystycznie opowiadanymi przez Pana Andrzeja. Ponadto prezentacja była wzbogacona niezwykłymi fotografiami poszczególnych cmentarzy, wykonanymi w różnych porach roku.

 Dzięki ogromnej wiedzy Pana Boryczko poznaliśmy historię powstania cmentarzy oraz ich architektów, w każdym z 11 okręgów cmentarnych Galicji Zachodniej. 

Warto nadmienić, że na terenie Galicji Zachodniej jest ponad 400 cmentarzy z I wojny światowej. Pochowani są w nich żołnierze zarówno austriaccy, niemieccy, jak i żołnierze rosyjscy oraz żołnierze pochodzący z innych armii, walczący na różnych frontach wojny. W naszym regionie mamy trzy takie cmentarze:

  • na Dziadkówce w Wiśniowej o numerze 373;
  • przy drodze nr 964 w Wiśniowej o nr 374;
  • w Drogini Banowicach o nr 371 (jest on jednocześnie najdalej na zachód wysuniętym tego typu cmentarzem na obszarze Galicji Zachodniej).

Osobom szerzej zainteresowanym  tematyką I wojny światowej i cmentarzami wojennymi na terenie Galicji,  warto polecić przewodniki turystyczne napisane przez Pana Romana Frodymę, który w sposób niezwykle wyczerpujący opisuje każdy z nich. 

Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Boryczko za poświęcony czas i przybliżenie nam tematyki cmentarzy wojennych.