Powiat Myślenicki 14.10.23

odsłona czwarta
(i zapewne nie ostatnia)
🌞 Sobotnia wycieczka (14.10.23) była kolejną, czwartą już, w odkrywaniu powiatu myślenickiego. Okazja by poznać mniej znane zakątki- miejsca, o których nie wiedzieliśmy, historie, o których nie słyszeliśmy.
Spotkanie na Myślenickim Zarabiu z naszą przewodniczką Dorotą Kamińską zapowiadało, że będzie to spacer z całkiem nowej, unikalnej perspektywy.
🌞 Wiele przystanków i opowieści o ludziach związanych z tym miejscem, podejście do rezerwatu krajobrazowego 👉„Zamczysko nad Rabą”, gdzie chronione są pozostałości warownej budowli obronnej z przełomu XIII i XIV wieku oraz las jodłowy z domieszką sosny, świerka i bluszcz pospolity. W pobliżu stara skocznia narciarska. Park, woda, słońce, aż chciało się zostać na dłużej. 🥰
🌞 Następnie wyjazd do 👉Krzeczowa. Od razu zachwyciło nas wyjątkowo urocze położenie kościoła. Krajobraz od którego żal było oderwać wzrok.
Historię drewnianego kościółka przeniesionego z Łętowni w 1760 r. opowiedziała nam siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Według lokalnej tradycji, świątynię z Łętowni zakupiły dla Krzeczowa dwie miejscowe szwaczki: Jadwiga i Małgorzata. Podobno przenosiny zajęły zaledwie półtora dnia, a to dzięki pomocy chłopów z całej okolicy.
🌞 I dalej, obowiązkowe podejście pod 👉 Krzyż w Krzeczowie, Turystyczny Skarb Małopolski 2023 r. w kategorii „unikatowa atrakcja turystyczna”, postawiony jako upamiętnienie 100. urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Piękna pogoda pozwoliła nam cieszyć się cudowną panoramą na Beskidy — na czele z Babią Górą — i na Tatry.
🌞 I w drogę, do kapliczki pod 👉 Koskową Górą. Tu krótka historia i ruszamy żółtym szlakiem w kierunku 👉 Parszywki i 👉Wrzosowego Dworu. Lekko zdziwieni – „to aż tutaj sięga powiat?” . Po drodze widoki, ach widoki, grzyby, rozmowy, kawa we Wrzosowym……
Pięknie było 🧡💛💚
(Zachwycała się Maria Topa)
Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu Starostwo Powiatowe w Myślenicach – Powiat Myślenicki
Serdecznie dziękujemy 👏👏👏
Dziękujemy również naszej Koleżance Dorocie Kamińskiej za wspólny spacer 👏💚👏