Klub Podróżnika – Parki Narodowe Czarnogóry

🎥 W czwartek, 9 listopada 2023 r. gościem kolejnego slajdowiska w Klubie Podróżnika Pttk O. Dobczyce był Pan Janusz Tomasiewicz dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego, który wspólnie z żoną Krystyną często przemierza południowe krańce Europy, a owocem tych podróży jest ogromny materiał fotograficzny, prezentujący niezwykłą urodę bałkańskiej przyrody.
🎥 Obszerna wiedza prelegenta oraz duże zamiłowanie do tematu spowodowały, że uczestnicy spotkania mogli odbyć niezwykłą, wirtualną podróż przez najpiękniejsze rejony Czarnogóry.
🔹 Piękno czarnogórskiej natury chronione jest w pięciu parkach narodowych: Lovcen, Szkoderskie Jezioro, Biogradska Góra, Prokletije i Durmitor. Trzy z nich, Durmitor, Lovcen i Biogradska Gora istnieją od 1952 roku. Jezioro Szkoderskie od 1983 r (zajmuje ok. 40 tys. h). Najmłodszy Park Narodowy Prokletije (Gór Przeklętych) zwany także Alpami Północnoalbańskimi powstał w 2009 r.
Co chronią i dlaczego są wyjątkowe?
🔹 Lovcen uważany za symbol wolności, słynie z kulturowego i historycznego dziedzictwa. Różnorodność flory i fauny, miejsca pamięci, sakralne i świeckie.
Góry Lovcen położone w pobliżu Kotoru, to symbol Czarnogóry i jedno z najważniejszych miejsc dla mieszkańców. Tutaj znajduje się Mauzoleum Piotra II Petrovica Niegosza – największego męża stanu w kraju.
🔹 Szkoderskie Jezioro największe na półwyspie Bałkańskim. Park z idealnymi warunkami dla dzikiej przyrody i ptaków, których jest tutaj ponad 280 gatunków. Okolice jeziora słyną z bogatej historii i kultury, licznych stanowisk archeologicznych, średniowiecznych monastyrów i kościołów.
🔹 PN Biogradska Góra z niebieskimi i zielonymi kolorami jeziora Biograd, chroniony przez UNESCO, ze względu na jeden z niewielu zachowanych dużych dziewiczych lasów w Europie. ( Jeden z trzech najsłynniejszych lasów deszczowych w Europie, w którym drzewa mają ponad 400 lat).
🔹 PN Prokletije -Góry Przeklęte z bogactwem endemicznych roślin, ogromnymi lasami i jeziorem polodowcowym Hrid zwanym jeziorem szczęścia (podobno kąpiel w nim może przynieść szczęście i zdrowie)
🔹 PN Durmitor z malowniczym przełomem rzeki Tary, który jest najgłębszym kanionem w Europie i drugim najgłębszym na świecie. 18 niezwykłych jezior polodowcowych, 48 szczytów powyżej 2000 m.n.p.m
Serdecznie dziękujemy Panu Januszowi Tomasiewiczowi👏👏👏 za ciekawą prelekcję i pokazanie nam obszarów wyjątkowego i naturalnego piękna. 💚
(Maria Topa)