GSB Stożek -Stecówka 11.05.24

✅Główny Szlak Beskidzki
odsłona kolejna
✅ Trasa – Wisła Łabajów – STOŻEK (978 m n.p.m.) – KICZORY (990 m n.p.m.) – Przełęcz Kubalonka – STECÓWKA nad Pietraszonką (850 m n.p.m.) – Istebna Zaolzie
Z dziennika przewodnika Kazimierza Gierlacha:
„Sobota, 11.maja 2024 r.
👉 wysiadamy z autokaru w Wiśle- Łabajowie. Pogoda wymarzona na górskie wycieczki,🌞 nastroje doskonałe, czwórka śmiałków rusza zielonym szlakiem na Stożek, reszta na „leniucha” wyciągiem w to samo miejsce.
👉 Przed schroniskiem sielanka, ciepło, piękne widoki, trzeba jednak ruszać dalej.
🏃 Trasa nie jest trudna, trochę w górę trochę w dół przez Kiczory, Beskid na Przełęcz Kubalonka.
Po drodze pod malowniczą skałką robimy wspólne zdjęcie, za sobą zostawiamy ostatni czeski słupek graniczny, następne będą już słowackie, a wszystko w pięknej wiosennej, jasnozielonej scenerii.
🏃 Z Kubalonki prowadzi krótki, asfaltowy odcinek na Przełęcz Szarcula, następnie GSB meandruje, kluczy, plącze się w lesie, by ostatecznie doprowadzić do 👉 Stecówki. Ozdobą rozległej polany jest drewniany kościółek pw. MB Fatimskiej, poniżej którego znajdujemy coś dla ciała, mianowicie ognisko i kiełbaski.
🔥 Ognisko nietypowe, bo dostajemy do dyspozycji grilla i całe pomieszczenie/ dziękujemy gospodarzowi👏🥰/. Najedzeni schodzimy do Istebnej Zaolzia.
👉W drodze powrotnej zatrzymujemy się na chwilę w centrum Istebnej, przed tablicą upamiętniającą wybitnego himalaistę, Jerzego Kukuczkę. W drodze spotykamy deszcz, ale w autokarze nie jest groźny.
Dzięki 👏👏i do zobaczenia na trasie do Węgierskiej Górki.👋👋