W czwartek, 9 listopada 2023 r. gościem kolejnego slajdowiska w Klubie Podróżnika Pttk O. Dobczyce był Pan Janusz Tomasiewicz dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego, który wspólnie z żoną Krystyną często przemierza południowe krańce Europy, a owocem tych podróży jest ogromny materiał fotograficzny, prezentujący niezwykłą urodę bałkańskiej przyrody.
Obszerna wiedza prelegenta oraz duże zamiłowanie do tematu spowodowały, że uczestnicy spotkania mogli odbyć niezwykłą, wirtualną podróż przez najpiękniejsze rejony Czarnogóry.
Piękno czarnogórskiej natury chronione jest w pięciu parkach narodowych: Lovcen, Szkoderskie Jezioro, Biogradska Góra, Prokletije i Durmitor. Trzy z nich, Durmitor, Lovcen i Biogradska Gora istnieją od 1952 roku. Jezioro Szkoderskie od 1983 r (zajmuje ok. 40 tys. h). Najmłodszy Park Narodowy Prokletije (Gór Przeklętych) zwany także Alpami Północnoalbańskimi powstał w 2009 r.
Co chronią i dlaczego są wyjątkowe?
Lovcen uważany za symbol wolności, słynie z kulturowego i historycznego dziedzictwa. Różnorodność flory i fauny, miejsca pamięci, sakralne i świeckie.
Góry Lovcen położone w pobliżu Kotoru, to symbol Czarnogóry i jedno z najważniejszych miejsc dla mieszkańców. Tutaj znajduje się Mauzoleum Piotra II Petrovica Niegosza – największego męża stanu w kraju.
Szkoderskie Jezioro największe na półwyspie Bałkańskim. Park z idealnymi warunkami dla dzikiej przyrody i ptaków, których jest tutaj ponad 280 gatunków. Okolice jeziora słyną z bogatej historii i kultury, licznych stanowisk archeologicznych, średniowiecznych monastyrów i kościołów.
PN Biogradska Góra z niebieskimi i zielonymi kolorami jeziora Biograd, chroniony przez UNESCO, ze względu na jeden z niewielu zachowanych dużych dziewiczych lasów w Europie. ( Jeden z trzech najsłynniejszych lasów deszczowych w Europie, w którym drzewa mają ponad 400 lat).
PN Prokletije -Góry Przeklęte z bogactwem endemicznych roślin, ogromnymi lasami i jeziorem polodowcowym Hrid zwanym jeziorem szczęścia (podobno kąpiel w nim może przynieść szczęście i zdrowie)
PN Durmitor z malowniczym przełomem rzeki Tary, który jest najgłębszym kanionem w Europie i drugim najgłębszym na świecie. 18 niezwykłych jezior polodowcowych, 48 szczytów powyżej 2000 m.n.p.m
Serdecznie dziękujemy Panu Januszowi Tomasiewiczowi za ciekawą prelekcję i pokazanie nam obszarów wyjątkowego i naturalnego piękna.
(Maria Topa)