KLUB PRZEWODNIKÓW

MAGICZNA GRUZJA
W czwartkowym (15.02.24) KLUBIE PODRÓŻNIKA Kazimierz Gierlach zabrał nas w podróż do Gruzji, pięknego kraju owianego mgiełką legend, zapierających dech krajobrazów, klimatycznych miast, gościnności i oryginalnych potraw.
Oddajemy głos Prelegentowi:
⛰ „We wrześniu 2023 wybraliśmy się rodzinnie do zachodniej Gruzji, wschodnią część ze stolicą Tbilisi zwiedziliśmy kilka lat wcześniej.
⛰ Podróż rozpoczęliśmy w Kutaisi i nieśpiesznie udaliśmy się w stronę Wielkiego Kaukazu, do Swanetii. Jako że podróżowaliśmy samochodem, zatrzymywaliśmy się między innymi w Zugdidi, gdzie w XIX-wiecznym pałacu znajdują się największe w Gruzji zbiory sztuki, odwiedziliśmy jedną z najwyższych zapór wodnych na świecie na rzece Inguri. Pod wieczór dojechaliśmy do Mestii, stolicy Górnej Swanetii, regionu wpisanego na listę UNESCO, tajemnicze wieże strachu, niezliczone zaśnieżone szczyty, zwierzęta gospodarskie spacerujące ulicami, turyści z całego świata, atmosfera niepowtarzalna.
⛰ My zrealizowaliśmy dwie wycieczki: do jezior Koruldi i do najwyżej położonej miejscowości w Gruzji, Uschguli, gdzie na chwilę odsłonił się najwyższy szczyt Gruzji- Szchara.
W następnych dniach przenosimy się na południe kraju, do Batumi, po drodze odwiedzając czarną plażę Ureki i ogród botaniczny. Ogród Botaniczny na przedmieściach Batumi, założony jeszcze w XIX w, pięknie położony na nadmorskim klifie wart jest całodziennej wycieczki. Batumi, miasto portowe, wielu religii ( w centrum znajdują się świątynie pięciu wyznań ) i wielu zabytków. Atmosferą przenosi nas trochę do Włoch, trochę do Dubaju, do tego szczypta środkowej Azji.
⛰ Przed powrotem do domu odwiedzamy jeszcze dwa obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO, jaskinię Prometeusza i katedrę Gelati.
Trzy godziny lotu, życzliwi ludzie, wspaniałe krajobrazy, warto odwiedzić Gruzję”
fot. Kazimierz Gierlach
26. ROCZNICA ŚMIERCI PROF. HENRYKA LEŚNIAKA
 
W sobotnie popołudnie, 3 lutego 2024 r. odwiedziliśmy – przewodnicy i nasi przyjaciele- miejsce szczególne, Bazylikę św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie na Skałce. Okazja była też szczególna, 26. rocznica śmierci naszego mentora i nauczyciela, prof. Henryka Leśniaka.
Po wejściu na dziedziniec Bazyliki otacza nas historia, pomnik św. Stanisława, u jego stóp Piotrawin pośrodku cudownej sadzawki. Obok pomnik Jana Pawła II, który przysiadł na stopniach jak w czerwcu 1979, podczas spotkania z młodzieżą. Sama bryła Bazyliki powstała w XVIII w. i jest kolejną, trzecią świątynią w tym miejscu.
W trakcie mszy modliliśmy się za śp. Profesora i przewodników oraz Przyjaciół którzy od nas odeszli. W końcowym błogosławieństwie kapłan sprawujący mszę polecił wszystkich wędrujących opiece św. Michała Archanioła.
Po mszy św. naszym przewodnikiem po Bazylice został Brat Paweł. Świątynia ma wystrój barokowy, w lewej nawie znajduje się ołtarz z obrazem św. Stanisława, śladami kropli jego krwi i drewnem ze stopnia ołtarza romańskiej świątyni. Obraz w ołtarzu głównym przedstawia św. Michała Archanioła. Po zwiedzeniu Bazyliki przeszliśmy do podziemi, gdzie znajduje się panteon narodowy, pierwszym pochowanym był Jan Długosz, a ostatnim Czesław Miłosz. Poczesne miejsce zajmuje sarkofag Stanisława Wyspiańskiego.
Jesteśmy pod wrażeniem wieków historii Polski i Krakowa. To szczególne miejsce odwiedziliśmy dzięki Grażynie, dziękujemy i prosimy o jeszcze.
NASZ KRAKÓW
 
🎄W cyklu podróży bliskich i dalszych w sobotę 9. grudnia br. wybraliśmy się w grupie przewodników Pttk O. Dobczyce i naszych przyjaciół na zwiedzanie Krakowa.
🎄Głównym celem był oddział Muzeum Krakowa, Rynek Podziemny. Zanim tam dotarliśmy, przespacerowaliśmy ul. Stradomską pod Wawel, następnie ul. Kanoniczą na plac Okół pod pomnik Piotra Skargi, cały czas pilnie słuchając objaśnień Grażyny i Pawła.
Nie podejmuję się nawet opisu mijanych obiektów – to żywa historia.
🎄 Następnie świątecznie udekorowaną ul. Grodzką docieramy do Sukiennic. Wolny czas wykorzystujemy na buszowanie po kramach jarmarku bożenarodzeniowego.
🎄Pora schodzić do podziemi krakowskiego rynku, super przewodniczka, mówiąca komunikatywnie i pięknie po polsku prowadzi nas przez wieki średniowiecza Krakowa, dwie godziny mijają jak chwila, a to i tak mało, było jeszcze trochę do oglądania i słuchania.
🎄 Jeszcze dalsza część spaceru świąteczną ulicą Floriańską, kawa w Jamie Michalika i krótki, grudniowy dzień się kończy.
Dziękujemy Grażynie i Pawłowi za organizację wyjazdu i komentarz na trasie.👏👏
Pozostaje mieć nadzieję, że następny wyjazd już niedługo. 🙂
(Kazimierz Gierlach)
PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ🥰
W czwartkowym Klubie Podróżnika , 11 stycznia 2024 r. spotkaliśmy się w sympatycznym gronie wędrujących z nami osób, żeby podsumować wspólne wędrówki z przewodnikami Pttk O. Dobczyce w 2023 roku.
Wycieczki odbywały się w ramach zdobywania
💥Korony Gór Polski,
💥Małego Szlaku Beskidzkiego,
💥 Korony Gorców,
💥Głównego Szlaku Beskidzkiego
💥oraz krajoznawcze, rowerowe, młodzieżowe.
Szereg propozycji, setki uczestników, z wieloma czujemy się jak w rodzinie.💕
Następnie przygotowane prezentacje umożliwiły nam wspomnienia miłych i wyjątkowych chwil…… 💕
Dziękujemy za obecność i miłe słowa Panu Burmistrzowi Tomasz Suś oraz Prezesowi Pttk O. Dobczyce Marek Gabzdyl
(Maria Topa)
LAZUROWE WYBRZEŻE
14 grudnia, w zimowy wieczór, w Klubie Podróżnika gościliśmy Panią Dorotę Kamińską – naszą koleżankę i przewodniczkę z Oddziału PTTK w Myślenicach.
Dorota zabrała nas w romantyczną podróż na Lazurowe Wybrzeże we Francji.
Dzięki fantastycznym zdjęciom zobaczyliśmy urokliwe zaułki Nicei, przepiękne muzea i promenady w Cannes. Z nostalgią oglądaliśmy zdjęcia z Saint Tropez przypominając sobie przezabawne perypetie francuskiego żandarma.
Oglądając zdjęcia z Monako i Nicei poznaliśmy historię mało znanych w Polsce świętych – świętej Dewoty i świętej Reparaty. Zakosztowaliśmy uroków jednego z najmniejszych i zarazem najdroższych państw świata – Monako.
Podziwiając widoki Lazurowego Wybrzeża mieliśmy miny, takie jak Jaś Fasola, gdy ujrzał go po raz pierwszy.
Pięknie było!
Koleżance Dorocie dziękujemy za przybliżenie nam piękna Prowansji i życzymy dalszych fascynujących podróży!
Merci
GRUDNIOWE SPOTKANIE W KLUBIE PRZEWODNIKÓW
 
Gościem klubowego spotkania przewodników 6.12.23 był kol. DARIUSZ DYLĄG z wykładem „Planowane formy ochrony przyrody na pograniczu polsko-rumuńskim, a gospodarka pasterska do 1939 roku”.
🔶 W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się o przebiegu i zakresie ochrony przyrody tego obszaru o prekursorach tych działań – jednym z pierwszych Polaków, który poświęcił górom na polsko-rumuńskim pograniczu swoje unikatowe publikacje był Hugo Zapałowicz, który w 1880 r. wybrał się z przewodnikami, tragarzami na wyprawę prowadzącą Czarnohory do Alp Rodniańskich przez współczesne naszym dociekaniom Góry Czywczyńskie ówcześnie stanowiące część tzw. Karpat Marmaroskich.
🔶 Po wykładzie odbyła się promocja 2. tomu Rocznika Ludzi Karpat Res Carpathica .
🔶 Kto może skorzystać w tego wydania?
🔸 Młodzież – w zakresie upowszechniania wiedzy o Karpatach, promocji ruchu turystycznego i transgranicznego, działań edukacyjnych.
🔸 Dorośli – publikacja wyników badań naukowych i popularnonaukowych z rejonu Karpat oraz sprawozdań z wypraw górskich i realizowanych projektów międzynarodowych oraz własnych.
🔸 Seniorzy – publikacja wspomnień karpackich i materiałów historycznych.
Darku serdecznie dziękujemy za interesujące spotkanie👏👏
(M.Topa)
PEJZAŻE CZARNOGÓRSKICH PARKÓW NARODOWYCH
 
🎥 W czwartek, 9 listopada 2023 r. gościem kolejnego slajdowiska w Klubie Podróżnika Pttk O. Dobczyce był Pan Janusz Tomasiewicz dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego, który wspólnie z żoną Krystyną często przemierza południowe krańce Europy, a owocem tych podróży jest ogromny materiał fotograficzny, prezentujący niezwykłą urodę bałkańskiej przyrody.
🎥 Obszerna wiedza prelegenta oraz duże zamiłowanie do tematu spowodowały, że uczestnicy spotkania mogli odbyć niezwykłą, wirtualną podróż przez najpiękniejsze rejony Czarnogóry.
🔹 Piękno czarnogórskiej natury chronione jest w pięciu parkach narodowych: Lovcen, Szkoderskie Jezioro, Biogradska Góra, Prokletije i Durmitor. Trzy z nich, Durmitor, Lovcen i Biogradska Gora istnieją od 1952 roku. Jezioro Szkoderskie od 1983 r (zajmuje ok. 40 tys. h). Najmłodszy Park Narodowy Prokletije (Gór Przeklętych) zwany także Alpami Północnoalbańskimi powstał w 2009 r.
Co chronią i dlaczego są wyjątkowe?
🔹 Lovcen uważany za symbol wolności, słynie z kulturowego i historycznego dziedzictwa. Różnorodność flory i fauny, miejsca pamięci, sakralne i świeckie.
Góry Lovcen położone w pobliżu Kotoru, to symbol Czarnogóry i jedno z najważniejszych miejsc dla mieszkańców. Tutaj znajduje się Mauzoleum Piotra II Petrovica Niegosza – największego męża stanu w kraju.
🔹 Szkoderskie Jezioro największe na półwyspie Bałkańskim. Park z idealnymi warunkami dla dzikiej przyrody i ptaków, których jest tutaj ponad 280 gatunków. Okolice jeziora słyną z bogatej historii i kultury, licznych stanowisk archeologicznych, średniowiecznych monastyrów i kościołów.
🔹 PN Biogradska Góra z niebieskimi i zielonymi kolorami jeziora Biograd, chroniony przez UNESCO, ze względu na jeden z niewielu zachowanych dużych dziewiczych lasów w Europie. ( Jeden z trzech najsłynniejszych lasów deszczowych w Europie, w którym drzewa mają ponad 400 lat).
🔹 PN Prokletije -Góry Przeklęte z bogactwem endemicznych roślin, ogromnymi lasami i jeziorem polodowcowym Hrid zwanym jeziorem szczęścia (podobno kąpiel w nim może przynieść szczęście i zdrowie)
🔹 PN Durmitor z malowniczym przełomem rzeki Tary, który jest najgłębszym kanionem w Europie i drugim najgłębszym na świecie. 18 niezwykłych jezior polodowcowych, 48 szczytów powyżej 2000 m.n.p.m
Serdecznie dziękujemy Panu Januszowi Tomasiewiczowi👏👏👏 za ciekawą prelekcję i pokazanie nam obszarów wyjątkowego i naturalnego piękna. 💚
(Maria Topa)
NORWEGIA – NIE TYLKO FIORDY
📍 W październikowym Klubie Podróżnika PTTK gościliśmy Panią Marię Grochal, która podzieliła się z nami wrażeniami ze swojej wycieczki do Norwegii.
O Norwegii mówi się, że to kraina fiordów, niekończąca się moc natury, która jest szanowana i chroniona. To „wolność – powietrze – i życie”, piękne krajobrazy, urokliwe miasta i miasteczka.
📍 I podążyliśmy za Panią Marią do Oslo na spacer głównym deptakiem, weszliśmy na dach opery (największego budynku w Norwegii od 700 lat) i do jej wnętrza, do największego parku miejskiego w Oslo, będącego jednocześnie największym parkiem na świecie zawierającym rzeźby stworzone przez jednego artystę.
📍 A później powędrowaliśmy dalej – do Doliny Aurlandsdalen, która łączy w sobie wyrzeźbione przez lodowiec doliny, różnorodne gatunki roślin oraz liczne zabytki kultury w postaci starych gospodarstw i górskich farm mlecznych, tworząc uznaną atrakcję turystyczną.
📍 Do Gudvangen – małej wioski nad brzegiem i wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO fiordu Naeroyfjord.
📍 Drogą Trolli i Laerdal – jakim jest niewielkie miasteczko obok którego biegnie najdłuższy na świecie tunel mieniący się w środku przeróżnymi barwami.
📍 Geiranger to podobno najbardziej malowniczy obszar na świecie. Fiord ma długość 15 kilometrów, ze wszystkich stron wpadają do niego liczne wodospady – wraz z Wodospadem Siedmiu Sióstr na czele. Jego urodę docenili nawet decydenci z UNESCO i w roku 2005 wpisali go na swoją listę dziedzictwa światowego. Niestety niebawem może zniknąć z powierzchni kontynentu.
📍 Było również coś dla pasjonatów architektury – rozsiane w całej Norwegii kościoły słupowe, budowane bez użycia gwoździ, z wieloma rzeźbionymi zdobieniami. Niegdyś były ich tysiące, teraz zostało zaledwie ok. 20.
💚 Pani Mario Maria Grochal – serdecznie dziękujemy za prelekcję i możliwość podziwiania norweskiej natury i kultury.👏👏👏
( wysłuchała Maria Topa )
Powiat Myślenicki
odsłona czwarta
(i zapewne nie ostatnia)
🌞 Sobotnia wycieczka (14.10.23) była kolejną, czwartą już, w odkrywaniu powiatu myślenickiego. Okazja by poznać mniej znane zakątki- miejsca, o których nie wiedzieliśmy, historie, o których nie słyszeliśmy.
Spotkanie na Myślenickim Zarabiu z naszą przewodniczką Dorotą Kamińską zapowiadało, że będzie to spacer z całkiem nowej, unikalnej perspektywy.
🌞 Wiele przystanków i opowieści o ludziach związanych z tym miejscem, podejście do rezerwatu krajobrazowego 👉„Zamczysko nad Rabą”, gdzie chronione są pozostałości warownej budowli obronnej z przełomu XIII i XIV wieku oraz las jodłowy z domieszką sosny, świerka i bluszcz pospolity. W pobliżu stara skocznia narciarska. Park, woda, słońce, aż chciało się zostać na dłużej. 🥰
🌞 Następnie wyjazd do 👉Krzeczowa. Od razu zachwyciło nas wyjątkowo urocze położenie kościoła. Krajobraz od którego żal było oderwać wzrok.
Historię drewnianego kościółka przeniesionego z Łętowni w 1760 r. opowiedziała nam siostra zakonna ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek. Według lokalnej tradycji, świątynię z Łętowni zakupiły dla Krzeczowa dwie miejscowe szwaczki: Jadwiga i Małgorzata. Podobno przenosiny zajęły zaledwie półtora dnia, a to dzięki pomocy chłopów z całej okolicy.
🌞 I dalej, obowiązkowe podejście pod 👉 Krzyż w Krzeczowie, Turystyczny Skarb Małopolski 2023 r. w kategorii „unikatowa atrakcja turystyczna”, postawiony jako upamiętnienie 100. urodzin Karola Wojtyły – św. Jana Pawła II. Piękna pogoda pozwoliła nam cieszyć się cudowną panoramą na Beskidy — na czele z Babią Górą — i na Tatry.
🌞 I w drogę, do kapliczki pod 👉 Koskową Górą. Tu krótka historia i ruszamy żółtym szlakiem w kierunku 👉 Parszywki i 👉Wrzosowego Dworu. Lekko zdziwieni – „to aż tutaj sięga powiat?” . Po drodze widoki, ach widoki, grzyby, rozmowy, kawa we Wrzosowym……
Pięknie było 🧡💛💚
(Zachwycała się Maria Topa)
Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu Starostwo Powiatowe w Myślenicach – Powiat Myślenicki
Serdecznie dziękujemy 👏👏👏
Dziękujemy również naszej Koleżance Dorocie Kamińskiej za wspólny spacer 👏💚👏

JESIENNY ZŁAZ TURYSTYCZNY

Z przewodnikami PTTK O/Dobczyce

W tym roku MACIEJOWA. Start w Policach, zakończenie w Rabce.

Maciejowa to szczyt w Gorcach i klimatyczna bacówka. Miejsce niezwykle urokliwe i łatwo dostępne, nic więc dziwnego, że zatrzymaliśmy się tutaj na dłuższy odpoczynek delektując się widokami. Było ognisko, kiełbaski, konkursy dla najmłodszych (uczestnikami były osoby 70+ i 4+)

Droga powrotna prowadziła do Rabki, pięknymi gorczańskimi polanami. A w mieście również kilka uroczych przystanków.

Dziękujemy uczestnikom za udział w imprezie, a przewodnikom PTTK z Dobczyc za opiekę nad wędrującymi.

(Maria Topa)

Wycieczka odbyła się dzięki wsparciu Starostwa Powiatowego w Myślenicach. Serdecznie dziękujemy

WEEKEND Z DUCHEM BIELUCHEM

czyli nasza chełmska przygoda

23 i 24 września 2023 odbyła się wycieczka szkoleniowa przewodników PTTK do Chełma i  okolic.

Co zwiedziliśmy ?

Na początek Skarżysko –Kamienną i MUZEUM im. ORŁA BIAŁEGO. Znaczna część eksponatów tego muzeum pochodzi z okresu II wojny światowej, oglądaliśmy ekspozycję wewnątrz i plenerową – działa, pojazdy opancerzone, helikoptery, samoloty, czołgi (jeden z kilku zachowanych na świecie egzemplarzy Sturmgeschütz IV) oraz skonstruowany w latach 60. XX w. kuter torpedowy ORP „Odważny”.

 PIOTRAWIN  to miejscowość, której sławę przyniósł cud wskrzeszenia Piotra Strzemieńczyka dokonany przez św. Stanisława Biskupa. Historię tego miejsca wysłuchaliśmy z przekazu księdza proboszcza odwiedzając kościół pw. św. Tomasza Apostoła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika oraz jego otoczenie.

 PODZIEMIA KREDOWE w Chełmie  to unikatowa atrakcja na skalę światową.  2 kilometry podziemnych korytarzy stanowiących największą atrakcję turystyczną  miasta.

Oczywiście pojawił się  Duch Bieluch. Ponoć to duch widniejącego w herbie Chełma białego niedźwiedzia pilnującego ukrytych w podziemiach skarbów.

ZABYTKI SAKRALNE CHEŁMA

Zespół Popijarski, w tym przede wszystkim wybudowany w XVIII w KOŚCIÓŁ pw. ROZESŁANIA św. APOSTOŁÓW, stanowiący jeden z najbardziej okazałych zabytków całej Lubelszczyzny, z bogato wyposażonym wnętrzem, pięknie zdobionym polichromiami autorstwa Józefa Meyera, nadwornego malarza króla Augusta III.

CERKIEW ŚW. JANA TEOLOGA –tu  zachwycił nas malowniczy wygląd od zewnątrz oraz znajdujące się w środku liczne świece, wpisujące się żółtymi płomieniami w otaczające wiernych złote ikony, unosząca się woń kadzideł i chór śpiewający na chwałę Pana

GÓRA ZAMKOWA

atrakcyjny punkt widokowy na panoramę miasta oraz jedna z najważniejszych atrakcji Chełmszczyzny, bo to właśnie w tym miejscu ponad 1000 lat temu znajdował się gród obronny, a następnie zamek książęcy. Zobaczyliśmy  Bramę Uściługską (z ok. 1616 r. jedyny zachowany fragment fortyfikacji zamku Chełmskiego), Pałac Biskupów Unickicich, klasztor bazylianów, dzwonnicę oraz pomnik prymasa Wyszyńskiego.

Jednakże głównym obiektem tego miejsca jest późnobarokowa BAZYLIKA KOLEGIALNA NARODZENIA NMP, wzniesiono ją w połowie XVIII w. i nadano monumentalny barokowy charakter, bo tylko taka okazała świątynia mogła kryć we wnętrzu jeden z najsłynniejszych cudownych obrazów, jaki znajdował się kiedykolwiek na ziemiach polskich. Ikona Matki Boskiej Chełmskiej, obok obrazów Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Ostrobramskiej, należała już w XVII w. do najbardziej czczonych świętych wizerunków w Rzeczypospolitej.

 PONADTO spacerowaliśmy  historycznymi uliczkami miasta, smakowaliśmy lokalne przysmaki, oglądaliśmy wystawę Salvadora Dali – Tristan i Izolda

A w drodze powrotnej

wstąpiliśmy na  PORYTOWE WZGÓRZE (gmina Janów Lubelski) – miejsce największej bitwy partyzanckiej na ziemiach polskich  w 1944 r. z pomnikiem autorstwa Bolesława Chromego upamiętniającym te wydarzenia.

Wrażeniami podzieliła się Maria Topa

ZDOBYWCY ODZNAKI  MSB

Kiedy życie daje Ci góry, załóż buty i wybierz się na wędrówkę”
👉 30 czerwca 2023 r., spotkaliśmy się na zamku Zamek i Skansen Dobczyce z uczestnikami wędrówek z przewodnikami Pttk O. Dobczyce.
Wspominaliśmy wspólne wyjazdy, ciekawe historie, dzieliliśmy się przeżyciami.
Zamkowe spotkanie było także okazją do zwiedzenia Muzeum, po którym oprowadziła Maria Topa.
👉 Jednakże głównym celem wieczoru było wręczenie odznak Małego Szlaku Beskidzkiego naszym sympatycznym Gościom, co z satysfakcją czynił Prezes Klubu Przewodników PTTK w Dobczycach Kazimierz Gierlach.
Ciepły wieczór, urzekające widoki i radość spotkania dopełniły całości. 💕
❗️Jeszcze raz:
📍 dziękujemy Kaziowi inicjatorowi i pomysłodawcy całej akcji MSB 👏 👏
📍 dziękujemy uczestnikom za udział i sympatyczną atmosferę, 💕
📍 oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie zadania, prowadzenie tras, opiekę nad uczestnikami 👏👏
📍 podziękowania dla Pana Mariana naszego kierowcy 👏👏
💚 Było cudownie i uroczo, nawet pogoda była dla nas łaskawa. Urzekały nas bajeczne krajobrazy, lasy otulone mgłą, piękne widoki na szczyty, doliny i jeziora.💚
❗️ Oczywiście to nie koniec wędrówek z przewodnikami Pttk O. Dobczyce , sezon w pełni – zapraszamy na kolejne nasze wycieczki bo „życie jest lepsze w butach turystycznych”.
(M.Topa)

WIOSNA W HISZPAŃSKIEJ ANDALUZJI

Po raz kolejny spotkaliśmy się w Klubie Podróżnika.

Tym razem wyruszyliśmy w poszukiwaniu wiosny w Andaluzji. Wyprawę poprowadził Marcin Bajer.

Andaluzja to jedna z 17 odrębnych wspólnot autonomicznych Hiszpanii.  Położona jest  w południowej części kraju, bezpośrednio  nad Morzem Śródziemnym. Zamieszkuje ją nieco ponad 8 mln mieszkańców, a główne miasta do Sewilla, Kordoba, Grenada. Jest regionem, z którego wywodzi się taniec flamenco, który został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Dzięki wnikliwej analizie historycznej, poznaliśmy dzieje Andaluzji poczynając od Kartagińczyków i Rzymian, przez Wandalów i Wyzygotów, a skończywszy na czasach podbojów muzułmańskich i obecności społeczności Żydowskiej w regionie.

Nie zabrakło ciekawych anegdot (m.in.: o smaku hiszpańskich pomarańczy), czy cennych uwag o sposobie radzenia sobie z bardzo wysokimi temperaturami. Przebyliśmy wirtualnie fragment Drogi św. Jakuba oraz wsłuchaliśmy się wprzygody, które mogą przydarzyć się pielgrzymom zmierzającym szlakiem Jakubowym, w stronę katedry w Santiago de Compostela.

Oczywiście nie mogło obyć się bez zdjęć na Góry Sierra Nevada. Są to drugie pod względem wysokości góry w Europy. Ich najwyższy szczyt Mulhacén wznosi się na wysokość 3478 m n.p.m, a wejście nań, wcale do najprostszych nie należy.

Na zakończenie jeszcze Pan Marcin przekazał nam  garść przydatnych  informacji geograficzno-przyrodniczych o Andaluzji i całej Hiszpanii.

                Jak zwykle warto było się spotkać. Polecamy wszystkim wiosenną wycieczkę do Andaluzji, wszak to tylko 3 godziny lotu samolotem z Krakowa.

Dziękujemy bardzo Panu Marcinowi Bajerowi za poświęcony czas i ciekawe spotkanie.

Spotkanie marcowe w Klubie Podróżnika, było ostatnim spotkaniem przed rozpoczynającym się sezonem wiosenno-letnim. Wszystkim podróżnikom życzymy udanych wyjazdów i  bezpiecznych powrotów. A 12 października 2023r (czwartek) zapraszamy na pierwsze jesienne spotkanie w Naszym Klubie i opowieści o wyjazdach i przygodach przeżytych w międzyczasie. Do zobaczenia !

Panie profesorze to już 25 lat !

25 lutego 2023 roku minęła 25 rocznica śmierci profesora Henryka Leśniaka, nauczyciela, przewodnika, instruktora. Poznaliśmy Go w trakcie kursów przewodnickich, które prowadził w Dobczycach. Dzielił się z nami obszerną wiedzą i otwartością serca. Organizował wycieczki, pokazywał piękne, często nieznane zakątki kraju. Po jego śmierci postanowiliśmy organizować w każdą rocznicę mszę św. za Jego duszę, w innym miejscu i innym kościele. To taka kontynuacja naszych wspólnych wędrówek. Zawsze po mszy zwiedzamy świątynię i ciekawostki związane z danym miejscem.

W tym roku odwiedziliśmy Radziszów i kościół  pw. św. Wawrzyńca. Obecna świątynia wybudowana została  w XV w na fundamentach poprzedniej. Podczas pożaru w 1844 spłonęła część  jej wyposażenia oraz zawaliło się sklepienie. Kościół do 1847 został odnowiony i wyposażony głównie dzięki hrabinie Helenie Dzieduszyckiej.  O historii tego miejsca opowiadał nam ksiądz Filip Pajestka.

W trakcie mszy św. modliliśmy się za Profesora i naszych zmarłych Kolegów : Stanisławę Walków, Władysława Kowalskiego, Kazimierza Kowalskiego, Gwalberta Kozubka i Stanisława Malarę.

„JEMEN – TRAGEDIA ARABII SZCZĘŚLIWEJ”

9 lutego 2023 r. odbyło się kolejne spotkanie Dobczyckiego Klubu Podróżnika PTTK.  Spotkaliśmy się, by przeżyć kolejną slajdową przygodę.

 Tym razem odwiedził nas gość, który przez rok był szefem misji Caritas Polska w Jemenie – Pan Tomasz Kania. Wśród unoszącego się zapachu kadzidła z zapartym tchem słuchaliśmy historii, jak nie z tego świata…

Poznaliśmy specyfikę pracy na misji humanitarnej oraz zagrożenia z tego wynikające. Zaznajomiliśmy się z problemami zwykłych mieszkańców Jemenu, a także z  realnymi szansami na ich rozwiązanie.

 Jemen położony jest na Półwyspie Arabskim, nad Zatoką Adeńską i jest to jedno z najbiedniejszych państw świata. Kraj ten, na domiar złego, od wielu lat zmaga się z toczącą się w nim wyniszczającą wojną domową. Z tego też powodu, Jemen uważany jest za kraj dotknięty największym kryzysem humanitarnym na świecie. Jest to równocześnie,  dla turystów z innych kręgów kulturowych, jedno z najtrudniej dostępnych państw świata.

W czasie opowieści o trudnych realiach życia w Jemenie  nie zabrakło również opowieści o kulturze i zwyczajach tego kraju, o smutkach i radościach mieszkańców. Odbył się nawet pokaz mody Jemeńskiej. Poznaliśmy typowy strój męski i damski, biżuterię, którą noszą kobiety  (te bardziej zamożne i te pochodzące z niższych klas społecznych). Wśród wielu jemeńskich artefaktów, które mogliśmy zobaczyć, znalazł się imponujący nóż bojowy „dżambija”, czy szkolny piórnik z lat dwudziestych  XX wieku, a wszystko to można było zobaczyć, dotknąć, czy nawet przymierzyć…

 Dziękujemy bardzo Panu Tomaszowi za przyjęcie zaproszenia na nasze spotkanie, za zabranie nas w podróż pełną emocji i za historie, które pozwoliły nam choć trochę poznać realia życia ludzi w Jemenie i moc misji z jaką Pan tam przybył.

Tekst i foto Jacek Mikołajczyk

ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE SPOTKANIE

Przewodników

 Kolędy, pastorałki i nastrojowe melodie polskie, węgierskie i irlandzkie rozpoczęły nasze noworoczne spotkanie przewodnickie. Nasi muzycy- Jacek grający na gitarze i Gabrysia na concertino wprowadzili nas w świąteczny, sympatyczny nastrój.

 Miłe spotkanie, życzenia Prezesa Klubu  Kazimierza Gierlacha, wspólny śpiew, a także rozmowy o wyprawach minionego roku i planach na przyszłość  wypełniły mijający czas.

 Uczestnicy  Noworocznego Spotkania SKŁADAJĄ WSZYSTKIM  NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA ZDROWIA I SZCZĘŚCIA W NOWYM 2023 ROKU.

NIECODZIENNA LEKCJA HISTORII

W czwartkowy wieczór, 15.12.2022 r. w Klubie Podróżnika w Dobczycach, miała miejsce kolejna prelekcja podróżnicza.                  Tym razem gościliśmy Pana Andrzeja Boryczko pasjonata i historyka, myśleniczanina z urodzenia, który zapoznał nas z tematyką cmentarzy z I wojny światowej na terenie zachodniej Galicji.

Spotkanie obfitowało w liczne wątki historyczno-patriotyczne, które były okraszone ciekawymi anegdotami żołnierskimi  humorystycznie opowiadanymi przez Pana Andrzeja. Ponadto prezentacja była wzbogacona niezwykłymi fotografiami poszczególnych cmentarzy, wykonanymi w różnych porach roku.

 Dzięki ogromnej wiedzy Pana Boryczko poznaliśmy historię powstania cmentarzy oraz ich architektów, w każdym z 11 okręgów cmentarnych Galicji Zachodniej. 

Warto nadmienić, że na terenie Galicji Zachodniej jest ponad 400 cmentarzy z I wojny światowej. Pochowani są w nich żołnierze zarówno austriaccy, niemieccy, jak i żołnierze rosyjscy oraz żołnierze pochodzący z innych armii, walczący na różnych frontach wojny. W naszym regionie mamy trzy takie cmentarze:

  • na Dziadkówce w Wiśniowej o numerze 373;
  • przy drodze nr 964 w Wiśniowej o nr 374;
  • w Drogini Banowicach o nr 371 (jest on jednocześnie najdalej na zachód wysuniętym tego typu cmentarzem na obszarze Galicji Zachodniej).

Osobom szerzej zainteresowanym  tematyką I wojny światowej i cmentarzami wojennymi na terenie Galicji,  warto polecić przewodniki turystyczne napisane przez Pana Romana Frodymę, który w sposób niezwykle wyczerpujący opisuje każdy z nich. 

Bardzo dziękujemy Panu Andrzejowi Boryczko za poświęcony czas i przybliżenie nam tematyki cmentarzy wojennych.

ORŁY ALBANII

Prelekcja w Klubie Podróżnika PTTK

10 listopada 2022 r. sympatyczne prelegentki Jadwiga Kwinta i Elżbieta Chlebda podzieliły się z nami swoimi wrażeniami  z wycieczki do Albanii.

Słuchając, zachwycaliśmy się historią tego regionu, pomnikami kultury,  niesamowitą przyrodą i mozaiką krajobrazu.

Poniżej krótka relacja:

                Odwiedziłyśmy „ Krainę Orłów „ na przełomie maja i czerwca 2022 r. Temperatura sprzyjała zwiedzaniu tego urokliwego kraju. Przez cały czas towarzyszyło nam błękitne niebo i temp. powyżej 30o C . Pierwsze co uderza w Albanii , to widok na góry (ciągną się one przez całe terytorium). Przemieszczając się autokarem, chłonęłyśmy przepiękne krajobrazy, zachwycałyśmy się śródziemnomorską roślinnością . W odwiedzanych przez nas miejscach : Kruja , Ardenica, Fier, Zvernec, Przełęcz Llogary, Porto Palermo, Vlora, Saranda, Mesopotam, Butrinti, Syri i Kalter, Gjirokastra, Winnica Cobo, Berat, Tirana  podziwiałyśmy stanowiska archeologiczne sięgające czasów antycznej Grecji i Rzymu, monastyry i cerkwie , meczety , zabytkowe dzielnice miast oraz usadowione na wzgórzach ruiny twierdz i zamków. Wszystko to uświadomiło nam jak niezwykle bogate , złożone , trudne , a po 1944 roku wręcz tragiczne losy miała ta ziemia. Do wyjazdu do Albanii zachęcały nas informacje o albańskim wybrzeżu. Nie zawiodłyśmy się – Adriatyk i Morze Jońskie mieniło się kolorami błękitu, turkusu i szmaragdu,      a piaszczyste plaże zachęcały do odpoczynku ( z czego skwapliwie i z radością skorzystałyśmy). Dodatkową zachętą do zaglądnięcia do tego kawałka Europy jest życzliwość, serdeczność i uśmiech Albańczyków.

„MADERA – WYSPA MARZEŃ”

W czwartek, 13 października 2022 r. rozpoczęliśmy slajdowiskowe podróże w Klubie Podróżnika.

Pierwszy kierunek: MADERA. Cóż to za wyspa!!! Piękne widoki, strome podejścia, las prastary (jak z bajki),levady, plaże i bezmiar oceanu… W pełni zasłużyła ta wyspa na miano „krainy wiecznej wiosny” (aż nam zielono w głowach się zrobiło i kwiatki w nich kwitły…).

Na Maderę zabrali nas: Ewa, Jacek i Karol Mikołajczyk.

Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej przygody i że podróżom takim nie będzie końca, a kolejne osoby, swoimi opowieściami, umilą nam czwartkowe wieczory.

JURA ZAWIERCIAŃSKA

15-16.10.2022

W każdym roku, od 27 lat,  wyjeżdżamy w gronie przewodnickim w ciekawe miejsca,  znane i mniej znane,   podsumowując  miniony sezon turystyczny  i  ładując akumulatory na przyszły. Szukamy nowych atrakcji na kolejne wycieczki dla naszych sympatyków.

W tym roku Prezes PTTK O.Dobczyce Marek Gabzdyl zabrał nas na JURĘ ZAWIERCIAŃSKĄ.

Dzień pierwszy: kierunek na Ojców, Pieskową Skałę, Bydlin, Rabsztyn, Olkusz

Co nas zachwyciło?

 malowniczy świat  białych skał i zamków

kraina  tajemniczych jaskiń

złota jesień na ścieżkach

nocleg w środku mieniącego się w barwach jesieni lasu, u stóp zamku Bąkowiec

Na trasie zwiedziliśmy  warownię RABSZTYN

Zamek zbudowany był na szczycie Kruczej Skały w drugiej połowie XIII.

Obecnie, po 30 latach rekonstrukcji, ruiny udostępnione są do zwiedzania.  Z ta­ra­sów wi­do­ko­wych  wie­ży głów­nej i wie­ży zam­ku śred­nie­go roz­po­ście­ra się roz­le­gła pa­no­ra­ma na ma­low­ni­cze wzgó­rza Wy­ży­ny Kra­kow­sko-Czę­sto­chow­skiej.

SREBRNE MIASTO –  OLKUSZ

Spacerowaliśmy  olkuskimi uliczkami , fragmentem ścieżki edukacyjno-historycznej wokół miejskiej starówki, spotykając figurki gwarków- olkuskich górników „opowiadających” o przeszłości miasta

Zajrzeliśmy do Bazyliki kolegiackiej św. Andrzeja Apostoła wybudowanej w 1 połowie XIV wieku

Słuchaliśmy dźwięków XVII w. organów autorstwa Hansa Hummla, jednych z najstarszych w Europie  zachowanych w stopniu bliskim oryginalnemu.

Zwiedziliśmy ekspozycję w piwnicach XIV wiecznego  ratusza, który wznosił się kiedyś na olkuskim rynku. Wędrując z sympatyczną przewodniczką poznaliśmy historię miasta ze średniowieczną tradycją wydobycia srebra i ołowiu.

Zwiedziliśmy również drugą ekspozycję w podziemiach dawnego Kwartału Królewskiego, siedziby władz górniczych opowiadającą o górniczych i hutniczych tradycjach Olkusza

16.10.2022 niedziela

Jeszcze przed świtem nasi koledzy pobiegli  w kierunku  Okiennika Wielkiego, żeby sfotografować go w pierwszych promieniach słońca. Wrócili na wspólne śniadanie, a później pamiątkowe zdjęcia i wyruszyliśmy do ZAWIERCIA.

-W Bazylice Kolegiackiej Świętych Apostołów Piotra i Pawła uczestniczyliśmy w uroczystej mszy św. mając okazję podziwiać wnętrze tej pięknej świątyni

Galeria Stara Łaźnia , która mieści się w dawnej łaźni miejskiej, stanowiąca  wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Zawiercia zaprezentowała nam wystawę kryształów, prace wybitnych projektantów Huty Szkła Gospodarczego „Zawiercie” . Jest to również miejsce czasowych wystaw  twórców znanych w regionie, jak i w całym kraju, o czym mogliśmy się osobiście przekonać.

– Miejski Ośrodek Kultury CENTRUM otworzył przed nami swe podwoje . Dyrektor Ośrodka Pani Karolina Kindler- Skowronek oprowadziła nas po zakamarkach instytucji oraz obejrzeliśmy  wystawę Marii Słaboń „Ikona Designu Niedocenionego – Nowy Wiśnicz”  prezentowaną w galerii Ośrodka.

– MUSZTARDÓWKA  przerywnik i odpoczynek , wzmocniliśmy ciało i powspominaliśmy dawne czasy ( młodości  )

– Małe Centrum Nauki – SOWA- strefa odkrywania wyobraźni i aktywności . Zabrani zostaliśmy do świata swobodnego eksperymentowania i poznawania praw rządzących przyrodą. Poddaliśmy się temu z przyjemnością !!!

– w drodze powrotnej, ze szczytu Czubatki oglądaliśmy zachód słońca, zachwycając  się rozległymi przestrzeniami Pustyni Błędowskiej

(Maria Topa)

 

 

 

 

 

POWIAT MYŚLENICKI

ODSŁONA TRZECIA

„..Cudze chwalicie swego nie znacie…” ta popularna fraza zainspirowała nas do bliższego poznania „ojcowizny”. Przewodnicy z PTTK w Dobczycach corocznie, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego, organizują wycieczkę po tych bardziej i mniej znanych zakątkach powiatu myślenickiego.

Tak było i w tym roku. W sobotni poranek, 17 września udaliśmy się na taką właśnie wycieczkę po okolicy.

Nasza koleżanka, przewodnik z Myślenic – Dorota Kamińska, oprowadziła nas po Myślenicach. Zobaczyliśmy  budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, „Dom Grecki”, Budynek SP nr 1. W Rynku czekał na nas Pan Marek Stoszek , pasjonat historii Myślenic, który podzielił się z nami wiedzą o historii  miasta. Pamiątkowe zdjęcie przy fontannie Teresce i kolej na  XV w. gotycką świątynię Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z Cudownym Obrazem MB Pani Myślenickiej, który był pierwowzorem dla obrazu MB Kalwaryjskiej.

Dalej trasa wycieczki prowadziła obok budynku strażnicy, dawnych zabudowań Galalitu do  MDK, gdzie oglądaliśmy wystawę pt. „Malarstwo na pocztówkach Zofii Stryjeńskiej”, po której oprowadził nas sam jej autor, Andrzej Boryczko. Następnie wizyta w  miejskiej bibliotece publicznej i spacer uliczkami miasta wzbogacony opowieściami Koleżanki Doroty m.in. o dawnej fabryce kapeluszy.

 Z Myślenic pojechaliśmy  na Suchą Polanę by wziąć udział w uroczystościach patriotycznych upamiętniających pacyfikację Lipnika i Wiśniowej (1944rok).  Po Mszy Świętej odczytany został apel poległych,  złożone zostały wiązanki  pod pomnikiem upamiętniającym krwawą obronę Ojczyzny w rejonie Łysiny i Lubomira. Następnie odbyła się rekonstrukcja walk, przygotowana przez przybyłe na tę okazję grupy rekonstrukcji historycznej.

Po skończonych uroczystościach przejechaliśmy do Drogini na cmentarz wojenny
nr 371 z czasów  I wojny światowej. Prezes naszego Klubu Kazimierz Gierlach zapoznał nas z historią tego miejsca oraz przebiegiem walk wojsk rosyjskich i austriackich  w ramach tzw. operacji łapanowsko-limanowskiej (w 1914 rok). W autokarze Pan Piotr Przeczek dzielił się z nami interesującymi informacjami o przebiegu walk na terenach, które mijaliśmy.

Ostatnim punktem wycieczki był krótki spacer ścieżką pieszo-rowerową do Diablej Skały w Zakliczynie. Znajduje się tutaj najdłuższa na Pogórzu Wielickim jaskinia szczelinowa, która ma długość 22 metry. W pobliżu ścieżki znajduje się zatoka Zbiornika Dobczyckiego, w której spotkać można bobry, a w sąsiadujących z zatoką lasach, sarny, lisy, kosy i zięby.

Było pięknie i urokliwie, ale niestety wszystko co dobre szybko się kończy.

Dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Myślenicach za dofinansowanie wyjazdu

Naszej przewodniczce Dorocie Kamińskiej za wiele ciekawych informacji

 I zapraszamy wszystkich do udziału w kolejnych edycjach poznawania naszego powiatu.

 

JESIENNY ZŁAZ TURYSTYCZNY NA ŚNIEŻNICY

25.09.2022

„Kiedy życie daje Ci góry, załóż buty i wybierz się na wędrówkę”.

W ten piękny wrześniowy dzień zebraliśmy miłośników gór i wyruszyliśmy… w góry oczywiście, a konkretnie na Śnieżnicę.

Atakowaliśmy szczyt z dwóch stron.

Pierwsza grupa wyruszyła z Porąbki czarnym szlakiem. Tutaj wyruszyli zaprawieni w bojach. Szlak zaczął się niewinnie, ale potem to już tylko ściana płaczu… kilometry płaczu i mozolnej wspinaczki… Za to satysfakcja ze zdobycia szczytu wielka.

Druga grupa ruszyła z Przełęczy Gruszowiec (jest to przełęcz pod najbardziej znanym Cyckiem w Polsce ). Wyjście spokojniejsze, ale satysfakcja ta sama.

Jak już szczyt szczęśliwie zdobyliśmy, to w podzięce poszliśmy na mszę do kościółka w Młodzieżowym Ośrodku Rekolekcyjnym.

Potem to już tylko czas relaksu – ognisko z kiełbaskami, konkursy, kalambury, nagrody i zabawa. Młodzi i młodzi duchem podjęli wyzwania.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, za zaangażowanie i stworzenie wspaniałej atmosfery przygody.

Dziękujemy sponsorom

Starostwo Powiatowe w Myślenicach

Gmina i Miasto Dobczyce

I Przewodnikom

6 SZCZYTÓW W 3 DNI

piątek 29 lipca

Piąta rano, zostawiamy codzienne zmartwienia w Dobczycach i ruszamy na podbój Sudetów. W autokarze dobrzy znajomi, o 9 jesteśmy w Pokrzywnej k. Prudnika i ruszamy w kierunku Kopy Biskupiej, najwyższego szczytu Gór Opawskich, deszcz zmusza nas do włożenia peleryn, ale humoru nie psuje. Na szczycie oczywiście fotografie i w drogę powrotną, po trzech godzinach od wyjścia meldujemy się w Jarnułtówku, gdzie czeka na nas Pan Marian. Zostawiamy deszcz i jedziemy w stronę Kłodzkiej Góry, najwyższego szczytu Gór Bardzkich. Po stromym podejściu podziwiamy panoramę z wieży widokowej na kolejnym szczycie Korony Gór Polskich. Schodzimy na przedmieścia Kłodzka i jeszcze chwila jazdy do Radkowa na odpoczynek.

Sobota 30 lipca

Plan dnia był napięty, do zdobycia trzy szczyty, Szczeliniec Wielki, Orlica i Jagodna. Prognozy nie były optymistyczne i niestety się sprawdziły, ale po kolei. Wypoczęci jedziemy do Radkowa, szybko wchodzimy na Szczeliniec, w schronisku przerwa techniczna, na ścianie wisi gitara która trafią w dobre ręce, żal wychodzić. Tymczasem na zewnątrz nie pada a leje, w strugach monsunowego deszczu przemykamy przez skalne labirynty i okupujemy restaurację w Radkowie. W Góry Orlickie nie jest daleko, o dziwo przestaje padać, wraca optymizm – Orlica jest nasza. Przed wejściem na Jagodną posilamy się w schronisku o tej samej nazwie i wymarsz do góry, deszcz ponownie o sobie przypomina i towarzyszy nam już do końca przejścia. Na szczycie Jagodnej obowiązkowe wejście na wieżę z której nic nie widać i pamiątkową fotografię. Na dole czeka na nas niezawodny Pan Marian, który przywozi nas do Radkowa, przebrani i najedzeni wszyscy uśmiechnięci.

Niedziela 31 lipca

„Chmury i deszcz odeszły że świtem, zbieramy się wypoczęci, ale nie do końca wyschnięci. Ciekawy przejazd przez Kotlinę Kłodzką i jesteśmy na Sokolej Przełęczy na wys.750 m n.p.m. Krótkie wprowadzenie naszego przewodnika Łukasza i w drogę. Wieża na Wielkiej Sowie w remoncie, ale leniuchowanie w miłym towarzystwie bezcenne.

Następnie zejście przez Małą Sowę na Przełęcz Walimską. I to jest już koniec naszej wyprawy, żal wracać do domu.

Trzy dni spędzone w miłym towarzystwie, sześć zdobytych szczytów do korony Gór Polskich bezcenne.!!!

Dziękujemy Panom Łukaszowi i Marianowi, oni byli w pracy.

Kazimierz Gierlach

Sobota 2 lipca 2022 r.

FINAŁ KORONY BESKIDU WYSPOWEGO z przewodnikami PTTK O. Dobczyce.

Zdobycie ostatnich szczytów i spotkanie towarzyskie w Ośrodku na Śnieżnicy. Podsumowanie, wspomnienia, korony, dyplomy, ognisko z kiełbaskami, słodki poczęstunek.

Z dziennika przewodnika Kazimierza Gierlacha:

„Po fali afrykańskich upałów od rana ochłodzenie i deszcz. Trzynasta wyprawa i koniec przygody z koroną Beskidu Wyspowego. Plan na dzisiaj to wejście na Lubomir, Patryję przejazd na Przełęcz Gruszowiec i wyjście na Śnieżnicę, następnie zejście do Ośrodka Rekolekcyjnego na ognisko.

Realizacja: szybkie wejście z Kobielnika na Lubomira, zmiana koloru szlaku i już stoimy na Patryi, następnie zejście do Kobielnika gdzie czeka autokar. Widoki niestety ograniczone przez niskie chmury, ale nikt nie narzeka. Następnie przejazd na Przełęcz Gruszowiec i szybkie podejście na Śnieżnicę, to już jest koniec, z Jackiem wpadamy sobie w ramiona, korona,  dosłownie, przygotowana, gratulacje i niestety trzeba schodzić. W Ośrodku Rekolekcyjnym nasze koleżanki i koledzy czekają z ogniskiem i kiełbaskami. Posileni zajmujemy miejsca na sali konferencyjnej i następuje seria przyjemnych niespodzianek przygotowanych przez nasz support, Marysię, Ziutę, Teresę, Marka i Andrzeja. Prezentacja z krótkim komentarzem, dyplomy dla uczestników i wręczenie Jackowi i mnie pamiątkowych koszulek. Moją głowę zwieńczyła korona, dosłownie, pamiątkowa. Krótka sesja fotograficzna i z żalem schodzimy do autokaru. Dzięki 🙂

Podsumowując dziękujemy uczestnikom za udział i sympatyczną atmosferę,  oraz tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie wypraw, prowadzenie tras, opiekę nad uczestnikami

Czy to już koniec?

Ależ skąd !! następne wycieczki czekają w kolejce do realizacji

2 marca 2022 r. kolejna środa „szkoleniowa” w Klubie Przewodników PTTK w Dobczycach.

Gościem spotkania był ksiądz  Maciej Ścibor „Kapelan Leśny „ na Śnieżnicy…

Była to w jakimś sensie kontynuacja CAMINO – szlaku Św. Jakuba, tym razem CAMINO POLACO. Mieliśmy szansę „przebyć z Ks. Maciejem” szlak Św. Jakuba w Polsce. Można by rzec, jak to się ma do szlaku z Francji , Portugalii czy Hiszpanii….

Przejście ponad 600 km z rejonu Augustowa do Gniezna to wyczyn nie lada, ale jak wynikało z przekazu ks. Macieja logistycznie trudniejsze bo termin (23.09.2021 – 11.10.2021), przymrozki, które siwiły rzęsy i czoło jak również brak na trasie zorganizowanych noclegów ( typu Alberque ), tak że trzeba było często korzystać z noclegów w hotelach…

Ja tylko wymienię miejscowości, które były na szlaku a na koniec nazwy jezior, które pojawiały w pełnej krasie o różnych porach dnia, co dodawało uroku wędrówce.. od Mazur przez Warmię, Kujawsko-Pomorskie, Wielkopolskę, … np. to zaczynamy:

            Początek w Studzienicznej,( a właściwie w Ogrodnikach) stanowiącej część Augustowa, nad J. Studzienicznym, stanowiącym część Pojezierza Suwalskiego, oczywiście Mazury. Wędrówka wzdłuż granicy Litewskiej, Sejny, Krasnopol, Suwałki, Magdalenowo, Jezioro Wigry i oczywiście Klasztor Kamedułów ( pamiętamy z Pielgrzymki Jana Pawła)..

Średnio dwaj Pielgrzymi dziennie przebywali ok. 30 –  35 km.

Spojrzyjcie na mapę, bo na szlaku mamy Suwałki z piękną katedrą, rzeka Rospuda, no i piękne jeziora: Dobskie, Łaźno, Litygajno, Gołdapiwo, Niegocin, Dejguny -nie ściemniam, wszystkie te nazwy jezior są prawdziwe, brzmią z Litewska, ale jakżeby inaczej.. Sprawdzić proszę na mapie……

No to dalej : Wilczy Szaniec czyli kwatera Hitlera w Gierłoży – potwierdzam olbrzymi bunkier chroniący sztab Hitlera ( byłam i widziałam), no i niedaleko do Kętrzyna, duże miasto z piękną bazyliką Św. Jerzego, najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach.”

 Z Kętrzyna tylko 20 parę minut do Św. Lipki…..Oczywiście lochy w kościele w Kętrzynie i Św.Lipce łączy legenda. Szukajcie….

Pędzimy dalej : Reszel, i tup, tup już nasi Pielgrzymi dotarli w rejon Warmii- Lutry, Barczewo nad Pisą, Olsztyn – katedra Św. Jakuba : niezwykłej urody i majestatu katedra.

Gietrzwałd –  Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XVI w.

Już mi się mylą te miejscowości, jak ks. Maciej to znajdował ? nie ogarniam…

I na szlaku Ostróda, Iława nad rzeką Drwęcą, Wiewiórka – miejscowość, będą jeszcze Katarzynki i Małgorzatki… fajne – nieprawdaż?

Może słyszeliście o niecodziennej drodze krzyżowej, którą przemierza się kajakiem,  mierzy około 20 km. Jej poszczególne stacje tworzą odlewy kajaka, którym po Jezioraku pływał Karol Wojtyła.

Niemal już z jesienną pogodą uczestnicy pielgrzymki wkroczyli w rejon Kujawsko-Pomorskiego, w Brodnicki Park Narodowy :Pokrzydowo, Jezioro Bohatek, owa Małgorzatka, Sierpc, Mszana (nie Dolna), Golub Dobrzyń z zamkiem i kościołem Św. Katarzyny…

Nie może zabraknąć Torunia i przepięknego kościoła Św. Jakuba z XIVw.

….Kujawy…a już myślałam że koniec…podziwiam tych dwóch Pielgrzymów.

Pałac Wierzbiczany, Parchań – kościół no i Kruszwica z Kolegiatą XII w. i…Mysią Wieżą..

Książ pod Strzelnem, Łąkie nad Notecią, Jezioro Folusz, …..i wreszcie Gniezno..koniec Pielgrzymki, koniec Szlaku Św. Jakuba, jaki sobie założyli… a poza tym do zimy niedaleko…

Nie może zabraknąć w Gnieźnie Bazyliki Prymasowskiej Sanktuarium św. Wojciecha.  Na Wzgórzu Lecha XI-wieczna gotycka katedra z bliźniaczymi wieżami, służąca za miejsce koronacji polskich królów … i już!

 Obolałe nogi, pewnie, że zmęczeni ale jakże zadowoleni 🙂

                                   My też…jak coś pomyliłam księże Maćku – wybaczcie…

                                                  St. Majda

„…OBY NA WYCIECZKACH SPOTYKAŁO WAS SAMO DOBRO”

– życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika

 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Święto to zostało ustanowione w 1989 roku podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych, która odbyła się w Nikozji na Cyprze.

Z tej okazji

wszystkim Koleżankom i Kolegom Przewodnikom

składamy serdeczne życzenia zdrowia, satysfakcji z pracy, wytrwałości w odkrywaniu nowych i ciekawych miejsc.

Szczególne życzenia przesyłamy pod adresem Przewodników z Klubu  PTTK im. Wł. Kowalskiego w Dobczycach

 wielu wspaniałych spotkań i wspólnych wędrówek

 zadowolonych turystów, słońca na szlaku

oraz

 aby wszystkie Wasze górskie i nie górskie marzenia, pragnienia i plany się spełniły 🙂

Spotkanie w Klubie Przewodników, 2 lutego 2022

Camino  Santiago de Compostela  to droga dla każdego….                     

…O tyle niezwykła, że każdy przeżywa ją na inny sposób. Warto przejść te kilometry, żeby zrozumieć coś wielkiego, znaleźć radość w zwykłych czynnościach, pobyć z Bogiem, przyjaciółmi, nieznajomymi z całego świata… Zapraszamy zatem do podróży ku Świętemu Jakubowi!……

Tak Pani ELŻBIETA POLOŃCZYK – MOSKAL gość naszych zimowych spotkań w  Klubie Przewodników , rozpoczęła   swoją opowieść o CAMINO DE SANTIAGO DE COMPOSTELLA. Była to Jej druga pielgrzymka do Grobu Św. Jakuba i zapewne nie ostatnia.

Pani Elżbieta wędrowała – pielgrzymowała z książką Szymona Pilarza : „Camino Portugues”: Fatima – Santiago de Compostela. Jak pisze autor we wstępie  „Camino de Santiago to swoisty fenomen” – myślę że nasz Gość idąc drogą portugalską przeżywał swoje radości i troski, Pani Elżbieta była ze swoimi myślami i pokonywała wiele kilometrów, napotykając na różne trudności, to było przecież 528 km samotnej wędrówki, a na koniec osiągnięty cel i ulga i satysfakcja i nasze ogromne uznanie – Pani Elu –JEST PANI WIELKA!

Pani Elżbieta do Porto w Portugalii przyleciała samolotem, potem autobusem do Fatimy, bo Fatima dla Polaków jest równie ważna jak Częstochowa, a potem wędrówka z 50 litrowym plecakiem, w butach , które nie obtarły i z symbolem Camino– muszlą na szyi… dzień w dzień prawie 30 km, aby dotrzeć do alberque (noclegowni), skromny posiłek, coś przeprać, sen i rano dalej, dalej, – nie na tempo, ale z modlitwą i wiarą….nawet ścieżką przez chaszcze, gdzie można było stracić nadzieję, że idzie się dobrze.

Trasa wiodła w większej części przez miasta Portugalii , aby  z Caminhy przeprawić się do Hiszpanii,( A Guarda)  a tam po drodze Vigo, gdzie można było zobaczyć budowane zamki z piasku na plaży, dalej Padron, gdzie znajduje się klasztor z XVIII w. i kościół Św. Jakuba, Miladorio, – to już blisko do Santiago, nogi same niosą …….

Już koniec wędrówki, ale trzeba uzyskać certyfikat na dowód przebytej pielgrzymki – aby go jednak otrzymać trzeba przedstawić paszport pielgrzyma , do którego wpisuje się swoje dane, a potem zbiera pieczątki z trasy.

Gdyby ktoś planował pielgrzymkę to Pani Elżbieta podpowiada że najlepiej w maju, czerwcu lub wrześniu. Miesiące wakacyjne są bardzo upalne i mnóstwo pielgrzymów z całego świata.

No i warto już uczyć się pozdrowienia pielgrzymów „bom caminho !”

ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE SPOTKANIE

Przewodników

2022 r.

 Świąteczno- noworoczne spotkania przewodnickie wpisały się na stałe do kalendarza Klubu Przewodników PTTK im. Wł. Kowalskiego  w Dobczycach.

Podobnie było również w tym roku. Miłe spotkanie, życzenia Prezesa Klubu  Kazimierza Gierlacha i Prezesa Oddziału PTTK w Dobczycach Marka Gabzdyla.

Koncert kolęd i pastorałek,  polskich i węgierskich, w wykonaniu naszego Kolegi Jacka Kotarby, wspólny śpiew, a także rozmowy o wyprawach minionego roku i planach na przyszłość  wypełniły mijający czas.

Ze wspomnień Szefa Klubu: „Kiedy  28 lat temu, w styczniu 1995 roku, spotkaliśmy się na kursie przewodnickim jako grupa obcych sobie osób, nikt z nas nie przypuszczał, że ta nasza znajomość przetrwa tyle lat. Pielęgnujemy i podtrzymujemy te relacje, często mamy wspólne zainteresowania, które są pretekstem  do rozmów o łączących nas pasjach, do szkoleń, spotkań i wyjazdów.”

Uczestnicy  Noworocznego Spotkania SKŁADAJĄ WSZYSTKIM  NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA ZDROWIA I SZCZĘŚCIA W NOWYM 2022 ROKU.

 Nastrój spotkania zatrzymali w kadrze: Maria Topa i Jacek Mikołajczyk

W DRODZE NA WSCHÓD

Prelekcja Ewy, Jacka i Karola

Ostanie spotkanie w Klubie Przewodników PTTK im. Wł. Kowalskiego w Dobczycach  wzbogacone było piękną prelekcją Ewy, Jacka i Karola   Mikołajczyków  z trzytygodniowej, wakacyjnej eskapady na wschód Polski. Nasi Koledzy Klubowi znani są z ciekawych, rodzinnych wyjazdów. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o miejscach tych znanych i mniej odwiedzanych, położonych poza szlakami turystycznymi, a  cennych kulturowo, historycznie i turystycznie.

Z dziennika Karola: „ Dzień 1 – Jest 31 lipca, 12:06, sobota. Ruszamy w Góry Świętokrzyskie. Jedziemy do Chęcin, do schroniska młodzieżowego, ale najpierw jedziemy do Bejsc. W Bejscach odwiedzamy najładniejszą renesansową kaplicę w Polsce! Jest bardzo ładna. Następnie jechaliśmy przez Wiślicę do Skorocić i rezerwatu stepowego. Później pojechaliśmy do Buska Zdroju (….)  Jest ekstra!”

Kolejne dni , to kolejne odkrycia, trasa 1046 km , w kierunku na  Opatów – Puławy – Lublin – Dorohusk –Lubaczów – Medykę – Przeworsk – Stary Sącz. Miasta i miasteczka, zamki, cerkwie, osobliwości przyrody. Prawdziwa Uczta!

Dziękujemy za wartościowa prelekcję i rozbudzenie naszej ciekawości do poznania wielu interesujących miejsc.  Polska jest piękna 🙂

(M.Topa)

Fot. E. Mikołajczyk, J. Mikołajczyk, K. Gierlach

ŚWIECE ZGASIŁA WOJNA…

spotkanie z Elżbietą Polończyk-Moskal 3.11.2021 r.

 Na listopadowym spotkaniu Klubu Przewodników PTTK gościliśmy niezwykłą osobę, mieszkankę Dobczyc – ELŻBIETĘ POLOŃCZYK-MOSKAL, autorkę książki „Świece zgasiła wojna historia społeczności żydowskiej w Dobczycach”.

Poniżej relacja jednej z uczestniczek spotkania, Stanisławy Majdy-Gulgowskiej:

„Pani Elżbieta  niesamowicie mnie zadziwiła i zafascynowała. Pokusiła się, a pewnie i postawiła sobie za cel swojego życia napisać książkę o społeczności żydowskiej w Dobczycach.

 Książka unikat ,zawiera historię mało znaną ,może teraz powoli umykającą pamięci , chociaż żyją jeszcze świadkowie tych tragicznych wydarzeń. Bardzo sugestywny projekt okładki i kart tytułowych, tekst w języku polskim i angielskim. Pojawiają się też napisy w języku  jidysz…

Autorka – jako bibliotekarka – do zbierania materiałów zabrała się z metodyczną dokładnością i pasją. Spotkanie z autorką otworzyło nowy rozdział historii i nowe jej poznawanie dla współczesnego , młodego pokolenia i tych, którzy nie mieli pojęcia co działo się na terenie naszego miasteczka. Czytanie rozdziału o tym jak powstawała książka to pasjonująca opowieść o dochodzeniu do sedna i niemal wzór tytanicznej pracy autorki. Pani Elżbieta ze wzruszeniem opowiadała o spotkaniach z tymi ŻYDAMI I ICH POTOMKAMI , o historiach, które wyciskały łzę, które nie mogą być akceptowalne – nawet teraz.

Po raz pierwszy miałam tę książkę w rękach, otwierałam, czytałam jakiś rozdział i zamykałam, bo szczególnie zdarzenia II wojny światowej nie dadzą się po prostu przeczytać, czyta się powoli, bo każde zdanie wywołuje refleksję i pytanie : „dlaczego”…

Na stronie 119 rozdziału” Holocaust” przeczytałam fragment historii Efraima Pistola z obozu w Płaszowie ….trudno nazwać to czytaniem, wracałam do tekstu trzykrotnie……Podobna historia pojawiła się w filmie Stevena Spilberga „ Lista Schindlera”..

 Mieszkańcy Dobczyc z narażeniem życia pomagali Żydom przetrwać ten potworny czas…. Wielu z tych, którzy mieszkali w Dobczycach zostali przewiezieni bydlęcymi wagonami z Płaszowa do obozu zagłady w Bełżcu. Parę lat temu byliśmy z Koleżankami i Kolegami Przewodnikami w tym miejscu….

Teraz kiedy przeczytałam tę książkę moje „widzenie” obozu w Bełżcu jest zupełnie inne..

         Ogromna i drobiazgowa bibliografia, która zajęła wiele lat i wiele  myśli autorki… Ciszę się – jako też bibliotekarka-  że miała wsparcie wielu ludzi i instytucji, którzy dopingowali do pracy i współfinansowali wydanie tej niezwykle cennej pozycji w historii Dobczyc. Książka została wydana w 2020 r.

Zachęcam do przeczytania…

Dziękujemy Pani Elżbieto…”

 

 

 

 

 

 

ŚCIEŻKI KAPŁAŃSTWA

Przewodnickie spotkanie z Księdzem Janem Zającem

6 października 2021 r. gościliśmy na Zebraniu Klubu Przewodników PTTK im. Wł. Kowalskiego w Dobczycach,  ks. Jana Zająca, bardziej znanego niektórym jako Kapelana „Leśnego” na Śnieżnicy, a w tym momencie szacownego emeryta w Kasince Małej.

Zawsze był przyjacielem przewodników, a pomysł spotkania zrodził się podczas obchodów naszego Jubileuszu 25 –lecia w 2020 roku.  Bywaliśmy bowiem na Śnieżnicy często i prywatnie i z dziećmi na zakończeniu sezonu turystycznego, a ksiądz Jan zawsze był nam przyjazny.

Urodzony w Rdzawce, góral , budowniczy w Ośrodku Rekolekcyjnym Sodalicji Mariańskiej na Śnieżnicy, często podejmował różne działania niemal niemożliwe do realizacji…

Nas, przewodników, szczególnie zainteresował okres , kiedy ks. Jan Zając był proboszczem  Parafii w Drogini, a był ostatnim proboszczem tej parafii i pierwszym proboszczem parafii przeniesionej do Osieczan… „ gdy nas woda rozdzieliła , tyś nas Matko przytuliła..” to słowa pieśni śpiewanej w nowej parafii w Brzączowicach, która poprzez utworzenie zbiornika na rzece Rabie rozdzieliła dawną parafię w Drogini. Były to bardzo trudne czasy dla proboszcza Jana, trudne w sensie logistycznym i organizacyjnym jako „budowlańca” z konieczności.  Brak  materiałów , np. przydziały oficjalne opiewały na kilkadziesiąt ton, a na budowę potrzeba było kilkaset… jak ks. Jan mówił- „cała realizacja była możliwa  dzięki opiece Opatrzności, graniczącej niemal z cudem i całej rzeszy mieszkańców i Przyjaciół, nawet z Niemiec i Włoch” .

Los kapłana to kolejne wyzwania. W 1994 roku udał się z pomocą duszpasterską do archidiecezji lwowskiej na Ukrainie, odbudowując życie religijne polskich wspólnot.

Słuchaliśmy opowieści księdza , niektórzy po raz pierwszy, a niektórym wracały wspomnienia tych wydarzeń, których byli uczestnikami….

Historia  tworzona przez ludzi na pokolenia – trwa do dziś…

Księże Janie dziękujemy…..

Przewodnicy

Polecamy książkę Aleksandra Mysińskiego : „Z Drogini do Osieczan. Dzieje zatopionej i przeniesionej parafii pw. Św. Wojciecha” Wydanie z 2004 r. Niestety niemal już nie do dostania….

DSCN7493

KLUB PRZEWODNIKÓW PTTK IM.WŁADYSŁAWA KOWALSKIEGO W DOBCZYCACH

 Klub Przewodników PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach został założony w 1995 roku przy tutejszym Oddziale PTTK.

Jak do tego doszło?

W czasie zimy ukazało się ogłoszenie informujące o naborze kandydatów na przewodników PTTK. Kurs zaczął się w styczniu 1995 roku. Składały się na niego wykłady oraz wycieczki, podczas których mogliśmy się sprawdzić praktycznie tzn. – czy dobrze czuliśmy się w skórze przewodnika. Czas gnał nieubłaganie. Niektórzy chcieli go zatrzymać w obawie przed zbliżającym się egzaminem, ale ten szczęśliwie odbył się w dniu 29 kwietnia 1995r.

Pasowanie na przewodników

Dzień 6 maja 1995 roku był dla nas świętem o podwójnym znaczeniu. Nastąpiło otwarcie sezonu turystycznego PTTK oraz zaprzysiężenie przez Prezesa Zarządu Oddziału  Jerzego Kowalskiego, świeżo „upieczonych” przewodników.

Po zaprzysiężeniu wręczono nam odznaki: Przewodnik PTTK – Ziemia Dobczycka. Są one dowodem naszego wysiłku, który włożyliśmy aby je otrzymać oraz mobilizacją do kolejnych działań.

Pierszymi honorowymi członkami Klubu Dobczyckiego zostali:

- Artur Gerhardt

- Henryk Leśniak

- Stanisława Walków

- Leszek Maślanka

- Burmistrz GiM Dobczyce Marcin Pawlak

 

Cała uroczystość odbyła się na Zamku w Dobczycach. To tutaj pod wpływem chwili narodziła się myśl aby założyć Klub Przewodników Dobczyckich!

 

Pierwsze spotkanie Klubu Przewodników

 

Pierwsze spotkanie Klubu Przewodników w Dobczycach odbyło się w dniu 12 maja 1995 roku. Gościł na nim Henryk Leśniak, który z nutą wielkiej życzliwości opowiadał nam o działalności i doświadczeniach klubu myślenickiego. Spośród naszego grona wyłoniliśmy pierwszy skład zarządu Klubu Przewodników w następującym składzie:

- prezes – Kazimierz Gierlach

- zastępca Prezesa – Jacek Kotarba

- sekretarz – Piotr Przęczek

- skarbnik – Łukasz Bajer

- członkowie: Jerzy Kowalski, Józef Kula, Maria Topa.

 

Z inicjatywy naszego prezesa patronem klubu został Władysław Kowalski, który był twórcą Muzeum Regionalnego PTTK w Zamku i Skansenie. Odtąd pełna nazwa klubu brzmi:

 KLUB PRZEWODNIKÓW PTTK IM. Wł. KOWALSKIEGO W DOBCZYCACH

7 października 2015 r. Klub Przewodników świętował na zamku 20 - lecie swojego istnienia.  Prezes  Kazimierz Gierlach  piastujący tę funkcję od początku   podsumował  i przypomniał  naszą działalność.  Była to przede wszystkim organizacja wycieczek turystycznych dla członków i sympatyków PTTK, coroczne jesienne złazy, które na początku kierowaliśmy do młodzieży, a dzisiaj wędrują z nami całe rodziny. Organizowaliśmy konkursy dla dzieci i młodzieży, ( „Moja mała Ojczyzna”, „Sprawne ręce”, „Poznajemy Ojcowiznę”, „Perły mojej miejscowości”), wystawy fotograficzne i plastyczne prezentujące młodych artystów – uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zapraszaliśmy na koncerty i promocje książek. Przyjęliśmy zasadę comiesięcznych spotkań wzbogaconych o odczyty, wykłady i prelekcje. Z inicjatywy Klubu utworzona została odznaka „Przyjaciel Ziemi Dobczyckiej” – zachęcająca do poznania miasta i najbliższego otoczenia. W sumie w ciągu tych minionych lat  było to kilkaset wydarzeń turystyczno - kulturalnych, które z racji swojej lokalizacji kierowaliśmy przede wszystkim do mieszkańców naszej gminy i powiatu.

Czego można nam zazdrośćić? –

Fajnej atmosfery w Klubie, dobrego przygotowania, odpowiedzialności,  ciekawych pomysłów i tego przewodnickiego romantyzmu.

Mamy sporą grupę Przyjaciół i Znajomych z wycieczek, którzy nas wspierają, chociażby tym, żę biorą udział w naszych wyprawach. Pozdrawiamy ich serdecznie i zapraszamy na wspólne wędrowanie.

 

Na podstawie Kroniki Klubu opracowała MariaTopa

 

JUBILEUSZ KLUBU PRZEWODNIKÓW

Rok 2020 był rokiem jubileuszowym dla Klubu Przewodników, którzy świętowali 25 lat swojej działalności.

Hasło jubileuszu:

„Przewodnicy PTTK – mieszkańcom”.

Dla mieszkańców  spacery po Dobczycach z przewodnikami, wycieczka krajoznawcza po powiecie myślenickim, a ponadto zaproszenie na wystawę  oraz spotkanie jubileuszowe.

WYCIECZKA

która zorganizowana została w dn.05.09.2020r i pokazała uczestnikom walory  gminy Dobczyce, Siepraw, Myślenice, Wiśniowa, Raciechowice.

Powiat myślenicki to teren położony wśród wzniesień Pogórza i Beskidów, w dolinach urokliwych rzek,  z posrebrzoną taflą jeziora i starym zamkiem nad jego brzegiem, skrytymi pośród starych lip drewnianymi kościółkami. Bogactwo terenu, historia, zabytki, osobliwości przyrody,  możliwości aktywnej formy spędzania wolnego czasu  w powiecie to temat na wiele wędrówek  i zachwytów.

 

WYSTAWA

której otwarcie miało miejsce w piątek 28 sierpnia 2020 r. w foyer RCOS Dobczyce, wzbogacona o prezentację, była dokumentem 25 lat przewodnickiej działalności. Działalności dla środowiska, mieszkańców, młodzieży szkolnej i turystów. Dla promocji regionu, rozwoju ruchu turystycznego, upowszechniania form czynnego wypoczynku. Dla szerszego dostępu do korzystania z proponowanej oferty pozyskiwane były dofinansowania, które w znaczny sposób zmniejszały koszty uczestnictwa.

W  okresie  25 lat zorganizowano  ponad 300  wycieczek i imprez turystycznych, w których wzięło  udział prawie 17 tysięcy osób,   ponad 120 prelekcji,  ok. 30 konkursów skierowanych do młodzieży szkolnej, turystów, mieszkańców regionu  m.in.: „Moja mała Ojczyzna”, „Sprawne ręce”, „Poznajemy Ojcowiznę”, „Perły mojej miejscowości” „Zwyczaje i obrzędy ziemi myślenicko-dobczyckiej”. 

Ponadto 25 rajdów turystycznych , w których wzięło udział ponad 3 tysiące uczestników, wspierano zdobywanie odznak:  regionalnych, GOT, Disney i PTTK. W sumie tych odznaczonych było prawie  3500. Przewodnicy są twórcami regionalnej odznaki PRZYJACIEL ZIEMI DOBCZYCKIEJ popularyzującej Ziemię Dobczycką oraz najbliższe okolice objęte działalnością Oddziału. Odznakę w stopniu srebrnym i złotym zdobyło ok. 3000 osób.

Autorem wystawy i prezentacji,  przygotowanej na bazie zdjęć własnych i przewodników był Stanisław Malara przy współpracy przewodników oraz pracowników RCOS.

W sobotę 26 września 2020 r. w Regionalnym Centrum Oświatowo Sportowym w Dobczycach odbyło się uroczyste

SPOTKANIE JUBILEUSZOWE

Było ono okazją do wspomnień,  podsumowania  pracy oraz do uhonorowania w sposób symboliczny osób, które uczestniczyły w licznych wydarzeniach i wędrówkach Klubu.

Z okazji jubileuszu Klub został odznaczony

– Srebrną Honorową Odznaką PTTK  „Za zasługi w upowszechnianiu Krajoznawstwa i Turystyki”

– otrzymał „Nagrodę Starosty Myślenickiego w dziedzinie kultury”, którą wręczył  Wicestarosta Powiatu Myślenickiego Rafał Kudas.

– Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce „W dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury” oraz pamiątkowe statuetki wręczyli wspólnie Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Dobczycach Małgorzata Jakubowska

Nagrodę Burmistrza otrzymał również Prezes Klubu Przewodników – Kazimierz Gierlach.

– Prezes Oddziału PTTK Marek Gabzdyl przekazał przewodnikom pamiątkowe koszulki.

Spotkanie zostało uświetnione koncertem Jacka Kotarby.

DRODZY SYMPATYCY I PRZYJACIELE

Chcemy tą drogą serdecznie podziękować  za liczne gratulacje, życzenia i dowody uznania.  Za obecność, sympatyczną atmosferę oraz wszystkie miłe słowa i gesty, które są dla nas motywacją i inspiracją do dalszego działania.

Dziękujemy za piękne relacje w mediach społecznościowych  🙂 komentarze 🙂 i zdjęcia 🙂

Słowa podziękowania kierujemy również do Tych, którzy nie mogli być wśród nas w tym wyjątkowym dniu, ale zawsze byli przychylni i wspierali nas w różnych przedsięwzięciach.

  Przewodnicy PTTK z Dobczyc

 

Oprac. Maria Topa

Fot. Maria Topa, Leszek Kula, Gmina i Miasto Dobczyce