2 marca 2022 r. kolejna środa „szkoleniowa” w Klubie Przewodników PTTK w Dobczycach. Gościem spotkania był ksiądz Maciej Ścibor „Kapelan Leśny „ na Śnieżnicy…
Była to w jakimś sensie kontynuacja CAMINO – szlaku Św. Jakuba, tym razem CAMINO POLACO. Mieliśmy szansę „przebyć z Ks. Maciejem” szlak Św. Jakuba w Polsce. Można by rzec, jak to się ma do szlaku z Francji , Portugalii czy Hiszpanii….
Przejście ponad 600 km z rejonu Augustowa do Gniezna to wyczyn nie lada, ale jak wynikało z przekazu ks. Macieja logistycznie trudniejsze bo termin (23.09.2021 – 11.10.2021), przymrozki, które siwiły rzęsy i czoło jak również brak na trasie zorganizowanych noclegów ( typu Alberque ), tak że trzeba było często korzystać z noclegów w hotelach…
Ja tylko wymienię miejscowości, które były na szlaku a na koniec nazwy jezior, które pojawiały w pełnej krasie o różnych porach dnia, co dodawało uroku wędrówce.. od Mazur przez Warmię, Kujawsko-Pomorskie, Wielkopolskę, … np. to zaczynamy:
Początek w Studzienicznej,( a właściwie w Ogrodnikach) stanowiącej część Augustowa, nad J. Studzienicznym, stanowiącym część Pojezierza Suwalskiego, oczywiście Mazury. Wędrówka wzdłuż granicy Litewskiej, Sejny, Krasnopol, Suwałki, Magdalenowo, Jezioro Wigry i oczywiście Klasztor Kamedułów ( pamiętamy z Pielgrzymki Jana Pawła)..
Średnio dwaj Pielgrzymi dziennie przebywali ok. 30 – 35 km.
Spojrzyjcie na mapę, bo na szlaku mamy Suwałki z piękną katedrą, rzeka Rospuda, no i piękne jeziora: Dobskie, Łaźno, Litygajno, Gołdapiwo, Niegocin, Dejguny -nie ściemniam, wszystkie te nazwy jezior są prawdziwe, brzmią z Litewska, ale jakżeby inaczej.. Sprawdzić proszę na mapie……
No to dalej : Wilczy Szaniec czyli kwatera Hitlera w Gierłoży – potwierdzam olbrzymi bunkier chroniący sztab Hitlera ( byłam i widziałam), no i niedaleko do Kętrzyna, duże miasto z piękną bazyliką Św. Jerzego, najlepiej zachowany kościół obronny na Mazurach.”
Z Kętrzyna tylko 20 parę minut do Św. Lipki…..Oczywiście lochy w kościele w Kętrzynie i Św.Lipce łączy legenda. Szukajcie….
Pędzimy dalej : Reszel, i tup, tup już nasi Pielgrzymi dotarli w rejon Warmii- Lutry, Barczewo nad Pisą, Olsztyn – katedra Św. Jakuba : niezwykłej urody i majestatu katedra.
Gietrzwałd – Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z XVI w.
Już mi się mylą te miejscowości, jak ks. Maciej to znajdował ? nie ogarniam…
I na szlaku Ostróda, Iława nad rzeką Drwęcą, Wiewiórka – miejscowość, będą jeszcze Katarzynki i Małgorzatki… fajne – nieprawdaż?
Może słyszeliście o niecodziennej drodze krzyżowej, którą przemierza się kajakiem, mierzy około 20 km. Jej poszczególne stacje tworzą odlewy kajaka, którym po Jezioraku pływał Karol Wojtyła.
Niemal już z jesienną pogodą uczestnicy pielgrzymki wkroczyli w rejon Kujawsko-Pomorskiego, w Brodnicki Park Narodowy :Pokrzydowo, Jezioro Bohatek, owa Małgorzatka, Sierpc, Mszana (nie Dolna), Golub Dobrzyń z zamkiem i kościołem Św. Katarzyny…
Nie może zabraknąć Torunia i przepięknego kościoła Św. Jakuba z XIVw.
….Kujawy…a już myślałam że koniec…podziwiam tych dwóch Pielgrzymów.
Pałac Wierzbiczany, Parchań – kościół no i Kruszwica z Kolegiatą XII w. i…Mysią Wieżą..
Książ pod Strzelnem, Łąkie nad Notecią, Jezioro Folusz, …..i wreszcie Gniezno..koniec Pielgrzymki, koniec Szlaku Św. Jakuba, jaki sobie założyli… a poza tym do zimy niedaleko…
Nie może zabraknąć w Gnieźnie Bazyliki Prymasowskiej Sanktuarium św. Wojciecha. Na Wzgórzu Lecha XI-wieczna gotycka katedra z bliźniaczymi wieżami, służąca za miejsce koronacji polskich królów … i już!
Obolałe nogi, pewnie, że zmęczeni ale jakże zadowoleni 🙂
My też…jak coś pomyliłam księże Maćku – wybaczcie…
St. Majda
„…OBY NA WYCIECZKACH SPOTYKAŁO WAS SAMO DOBRO”
– życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodnika
21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Święto to zostało ustanowione w 1989 roku podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych, która odbyła się w Nikozji na Cyprze.
Z tej okazji
wszystkim Koleżankom i Kolegom Przewodnikom
składamy serdeczne życzenia zdrowia, satysfakcji z pracy, wytrwałości w odkrywaniu nowych i ciekawych miejsc.
Szczególne życzenia przesyłamy pod adresem Przewodników z Klubu PTTK im. Wł. Kowalskiego w Dobczycach
wielu wspaniałych spotkań i wspólnych wędrówek
zadowolonych turystów, słońca na szlaku
oraz
aby wszystkie Wasze górskie i nie górskie marzenia, pragnienia i plany się spełniły 🙂
Spotkanie w Klubie Przewodników, 2 lutego 2022
Camino Santiago de Compostela to droga dla każdego….
…O tyle niezwykła, że każdy przeżywa ją na inny sposób. Warto przejść te kilometry, żeby zrozumieć coś wielkiego, znaleźć radość w zwykłych czynnościach, pobyć z Bogiem, przyjaciółmi, nieznajomymi z całego świata… Zapraszamy zatem do podróży ku Świętemu Jakubowi!……
Tak Pani ELŻBIETA POLOŃCZYK – MOSKAL gość naszych zimowych spotkań w Klubie Przewodników , rozpoczęła swoją opowieść o CAMINO DE SANTIAGO DE COMPOSTELLA. Była to Jej druga pielgrzymka do Grobu Św. Jakuba i zapewne nie ostatnia.
Pani Elżbieta wędrowała – pielgrzymowała z książką Szymona Pilarza : „Camino Portugues”: Fatima – Santiago de Compostela. Jak pisze autor we wstępie „Camino de Santiago to swoisty fenomen” – myślę że nasz Gość idąc drogą portugalską przeżywał swoje radości i troski, Pani Elżbieta była ze swoimi myślami i pokonywała wiele kilometrów, napotykając na różne trudności, to było przecież 528 km samotnej wędrówki, a na koniec osiągnięty cel i ulga i satysfakcja i nasze ogromne uznanie – Pani Elu –JEST PANI WIELKA!
Pani Elżbieta do Porto w Portugalii przyleciała samolotem, potem autobusem do Fatimy, bo Fatima dla Polaków jest równie ważna jak Częstochowa, a potem wędrówka z 50 litrowym plecakiem, w butach , które nie obtarły i z symbolem Camino– muszlą na szyi… dzień w dzień prawie 30 km, aby dotrzeć do alberque (noclegowni), skromny posiłek, coś przeprać, sen i rano dalej, dalej, – nie na tempo, ale z modlitwą i wiarą….nawet ścieżką przez chaszcze, gdzie można było stracić nadzieję, że idzie się dobrze.
Trasa wiodła w większej części przez miasta Portugalii , aby z Caminhy przeprawić się do Hiszpanii,( A Guarda) a tam po drodze Vigo, gdzie można było zobaczyć budowane zamki z piasku na plaży, dalej Padron, gdzie znajduje się klasztor z XVIII w. i kościół Św. Jakuba, Miladorio, – to już blisko do Santiago, nogi same niosą …….
Już koniec wędrówki, ale trzeba uzyskać certyfikat na dowód przebytej pielgrzymki – aby go jednak otrzymać trzeba przedstawić paszport pielgrzyma , do którego wpisuje się swoje dane, a potem zbiera pieczątki z trasy.
Gdyby ktoś planował pielgrzymkę to Pani Elżbieta podpowiada że najlepiej w maju, czerwcu lub wrześniu. Miesiące wakacyjne są bardzo upalne i mnóstwo pielgrzymów z całego świata.
No i warto już uczyć się pozdrowienia pielgrzymów „bom caminho !”
ŚWIĄTECZNO-NOWOROCZNE SPOTKANIE
Przewodników
2022 r.
Świąteczno- noworoczne spotkania przewodnickie wpisały się na stałe do kalendarza Klubu Przewodników PTTK im. Wł. Kowalskiego w Dobczycach.
Podobnie było również w tym roku. Miłe spotkanie, życzenia Prezesa Klubu Kazimierza Gierlacha i Prezesa Oddziału PTTK w Dobczycach Marka Gabzdyla.
Koncert kolęd i pastorałek, polskich i węgierskich, w wykonaniu naszego Kolegi Jacka Kotarby, wspólny śpiew, a także rozmowy o wyprawach minionego roku i planach na przyszłość wypełniły mijający czas.
Ze wspomnień Szefa Klubu: „Kiedy 28 lat temu, w styczniu 1995 roku, spotkaliśmy się na kursie przewodnickim jako grupa obcych sobie osób, nikt z nas nie przypuszczał, że ta nasza znajomość przetrwa tyle lat. Pielęgnujemy i podtrzymujemy te relacje, często mamy wspólne zainteresowania, które są pretekstem do rozmów o łączących nas pasjach, do szkoleń, spotkań i wyjazdów.”
Uczestnicy Noworocznego Spotkania SKŁADAJĄ WSZYSTKIM NAJSERDECZNIEJSZE ŻYCZENIA ZDROWIA I SZCZĘŚCIA W NOWYM 2022 ROKU.
Nastrój spotkania zatrzymali w kadrze: Maria Topa i Jacek Mikołajczyk
W DRODZE NA WSCHÓD
Prelekcja Ewy, Jacka i Karola
Ostanie spotkanie w Klubie Przewodników PTTK im. Wł. Kowalskiego w Dobczycach wzbogacone było piękną prelekcją Ewy, Jacka i Karola Mikołajczyków z trzytygodniowej, wakacyjnej eskapady na wschód Polski. Nasi Koledzy Klubowi znani są z ciekawych, rodzinnych wyjazdów. Z zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści o miejscach tych znanych i mniej odwiedzanych, położonych poza szlakami turystycznymi, a cennych kulturowo, historycznie i turystycznie.
Z dziennika Karola: „ Dzień 1 – Jest 31 lipca, 12:06, sobota. Ruszamy w Góry Świętokrzyskie. Jedziemy do Chęcin, do schroniska młodzieżowego, ale najpierw jedziemy do Bejsc. W Bejscach odwiedzamy najładniejszą renesansową kaplicę w Polsce! Jest bardzo ładna. Następnie jechaliśmy przez Wiślicę do Skorocić i rezerwatu stepowego. Później pojechaliśmy do Buska Zdroju (….) Jest ekstra!”
Kolejne dni , to kolejne odkrycia, trasa 1046 km , w kierunku na Opatów – Puławy – Lublin – Dorohusk –Lubaczów – Medykę – Przeworsk – Stary Sącz. Miasta i miasteczka, zamki, cerkwie, osobliwości przyrody. Prawdziwa Uczta!
Dziękujemy za wartościowa prelekcję i rozbudzenie naszej ciekawości do poznania wielu interesujących miejsc. Polska jest piękna 🙂
(M.Topa)
Fot. E. Mikołajczyk, J. Mikołajczyk, K. Gierlach
ŚWIECE ZGASIŁA WOJNA…
spotkanie z Elżbietą Polończyk-Moskal 3.11.2021 r.
Na listopadowym spotkaniu Klubu Przewodników PTTK gościliśmy niezwykłą osobę, mieszkankę Dobczyc – ELŻBIETĘ POLOŃCZYK-MOSKAL, autorkę książki „Świece zgasiła wojna historia społeczności żydowskiej w Dobczycach”.
Poniżej relacja jednej z uczestniczek spotkania, Stanisławy Majdy-Gulgowskiej:
„Pani Elżbieta niesamowicie mnie zadziwiła i zafascynowała. Pokusiła się, a pewnie i postawiła sobie za cel swojego życia napisać książkę o społeczności żydowskiej w Dobczycach.
Książka unikat ,zawiera historię mało znaną ,może teraz powoli umykającą pamięci , chociaż żyją jeszcze świadkowie tych tragicznych wydarzeń. Bardzo sugestywny projekt okładki i kart tytułowych, tekst w języku polskim i angielskim. Pojawiają się też napisy w języku jidysz…
Autorka – jako bibliotekarka – do zbierania materiałów zabrała się z metodyczną dokładnością i pasją. Spotkanie z autorką otworzyło nowy rozdział historii i nowe jej poznawanie dla współczesnego , młodego pokolenia i tych, którzy nie mieli pojęcia co działo się na terenie naszego miasteczka. Czytanie rozdziału o tym jak powstawała książka to pasjonująca opowieść o dochodzeniu do sedna i niemal wzór tytanicznej pracy autorki. Pani Elżbieta ze wzruszeniem opowiadała o spotkaniach z tymi ŻYDAMI I ICH POTOMKAMI , o historiach, które wyciskały łzę, które nie mogą być akceptowalne – nawet teraz.
Po raz pierwszy miałam tę książkę w rękach, otwierałam, czytałam jakiś rozdział i zamykałam, bo szczególnie zdarzenia II wojny światowej nie dadzą się po prostu przeczytać, czyta się powoli, bo każde zdanie wywołuje refleksję i pytanie : „dlaczego”…
Na stronie 119 rozdziału” Holocaust” przeczytałam fragment historii Efraima Pistola z obozu w Płaszowie ….trudno nazwać to czytaniem, wracałam do tekstu trzykrotnie……Podobna historia pojawiła się w filmie Stevena Spilberga „ Lista Schindlera”..
Mieszkańcy Dobczyc z narażeniem życia pomagali Żydom przetrwać ten potworny czas…. Wielu z tych, którzy mieszkali w Dobczycach zostali przewiezieni bydlęcymi wagonami z Płaszowa do obozu zagłady w Bełżcu. Parę lat temu byliśmy z Koleżankami i Kolegami Przewodnikami w tym miejscu….
Teraz kiedy przeczytałam tę książkę moje „widzenie” obozu w Bełżcu jest zupełnie inne..
Ogromna i drobiazgowa bibliografia, która zajęła wiele lat i wiele myśli autorki… Ciszę się – jako też bibliotekarka- że miała wsparcie wielu ludzi i instytucji, którzy dopingowali do pracy i współfinansowali wydanie tej niezwykle cennej pozycji w historii Dobczyc. Książka została wydana w 2020 r.
Zachęcam do przeczytania…
Dziękujemy Pani Elżbieto…”
ŚCIEŻKI KAPŁAŃSTWA
Przewodnickie spotkanie z Księdzem Janem Zającem
6 października 2021 r. gościliśmy na Zebraniu Klubu Przewodników PTTK im. Wł. Kowalskiego w Dobczycach, ks. Jana Zająca, bardziej znanego niektórym jako Kapelana „Leśnego” na Śnieżnicy, a w tym momencie szacownego emeryta w Kasince Małej.
Zawsze był przyjacielem przewodników, a pomysł spotkania zrodził się podczas obchodów naszego Jubileuszu 25 –lecia w 2020 roku. Bywaliśmy bowiem na Śnieżnicy często i prywatnie i z dziećmi na zakończeniu sezonu turystycznego, a ksiądz Jan zawsze był nam przyjazny.
Urodzony w Rdzawce, góral , budowniczy w Ośrodku Rekolekcyjnym Sodalicji Mariańskiej na Śnieżnicy, często podejmował różne działania niemal niemożliwe do realizacji…
Nas, przewodników, szczególnie zainteresował okres , kiedy ks. Jan Zając był proboszczem Parafii w Drogini, a był ostatnim proboszczem tej parafii i pierwszym proboszczem parafii przeniesionej do Osieczan… „ gdy nas woda rozdzieliła , tyś nas Matko przytuliła..” to słowa pieśni śpiewanej w nowej parafii w Brzączowicach, która poprzez utworzenie zbiornika na rzece Rabie rozdzieliła dawną parafię w Drogini. Były to bardzo trudne czasy dla proboszcza Jana, trudne w sensie logistycznym i organizacyjnym jako „budowlańca” z konieczności. Brak materiałów , np. przydziały oficjalne opiewały na kilkadziesiąt ton, a na budowę potrzeba było kilkaset… jak ks. Jan mówił- „cała realizacja była możliwa dzięki opiece Opatrzności, graniczącej niemal z cudem i całej rzeszy mieszkańców i Przyjaciół, nawet z Niemiec i Włoch” .
Los kapłana to kolejne wyzwania. W 1994 roku udał się z pomocą duszpasterską do archidiecezji lwowskiej na Ukrainie, odbudowując życie religijne polskich wspólnot.
Słuchaliśmy opowieści księdza , niektórzy po raz pierwszy, a niektórym wracały wspomnienia tych wydarzeń, których byli uczestnikami….
Historia tworzona przez ludzi na pokolenia – trwa do dziś…
Księże Janie dziękujemy…..
Przewodnicy
Polecamy książkę Aleksandra Mysińskiego : „Z Drogini do Osieczan. Dzieje zatopionej i przeniesionej parafii pw. Św. Wojciecha” Wydanie z 2004 r. Niestety niemal już nie do dostania….

KLUB PRZEWODNIKÓW PTTK IM.WŁADYSŁAWA KOWALSKIEGO W DOBCZYCACH
Klub Przewodników PTTK im. Władysława
Kowalskiego w Dobczycach został założony w 1995 roku przy tutejszym Oddziale
PTTK.
Jak
do tego doszło?
W czasie
zimy ukazało się ogłoszenie informujące o naborze kandydatów na przewodników
PTTK. Kurs zaczął się w styczniu 1995 roku. Składały się na niego wykłady oraz
wycieczki, podczas których mogliśmy się sprawdzić praktycznie tzn. – czy dobrze
czuliśmy się w skórze przewodnika. Czas gnał nieubłaganie. Niektórzy chcieli go
zatrzymać w obawie przed zbliżającym się egzaminem, ale ten szczęśliwie odbył
się w dniu 29 kwietnia 1995r.
Pasowanie
na przewodników
Dzień 6 maja 1995 roku był dla nas
świętem o podwójnym znaczeniu. Nastąpiło otwarcie sezonu turystycznego PTTK
oraz zaprzysiężenie przez Prezesa Zarządu Oddziału Jerzego Kowalskiego, świeżo „upieczonych”
przewodników.
Po
zaprzysiężeniu wręczono nam odznaki: Przewodnik
PTTK – Ziemia Dobczycka. Są one dowodem naszego wysiłku, który włożyliśmy
aby je otrzymać oraz mobilizacją do kolejnych działań.
Pierszymi
honorowymi członkami Klubu Dobczyckiego zostali:
-
Artur Gerhardt
-
Henryk Leśniak
-
Stanisława Walków
-
Leszek Maślanka
-
Burmistrz GiM Dobczyce Marcin Pawlak
Cała
uroczystość odbyła się na Zamku w Dobczycach. To tutaj pod wpływem chwili narodziła
się myśl aby założyć Klub Przewodników Dobczyckich!
Pierwsze spotkanie Klubu Przewodników
Pierwsze spotkanie Klubu
Przewodników w Dobczycach odbyło się w dniu 12 maja 1995 roku. Gościł na nim
Henryk Leśniak, który z nutą wielkiej życzliwości opowiadał nam o działalności
i doświadczeniach klubu myślenickiego. Spośród naszego grona wyłoniliśmy pierwszy
skład zarządu Klubu Przewodników w następującym składzie:
-
prezes – Kazimierz Gierlach
-
zastępca Prezesa – Jacek Kotarba
-
sekretarz – Piotr Przęczek
-
skarbnik – Łukasz Bajer
-
członkowie: Jerzy Kowalski, Józef Kula, Maria Topa.
Z inicjatywy naszego prezesa patronem klubu został Władysław
Kowalski, który był twórcą Muzeum Regionalnego PTTK w Zamku i Skansenie. Odtąd
pełna nazwa klubu brzmi:
KLUB PRZEWODNIKÓW PTTK IM. Wł. KOWALSKIEGO W DOBCZYCACH
7
października 2015 r. Klub Przewodników świętował na zamku 20 - lecie swojego
istnienia. Prezes Kazimierz Gierlach piastujący tę funkcję od
początku podsumował i przypomniał naszą
działalność. Była to przede wszystkim organizacja wycieczek turystycznych
dla członków i sympatyków PTTK, coroczne jesienne złazy, które na początku
kierowaliśmy do młodzieży, a dzisiaj wędrują z nami całe rodziny.
Organizowaliśmy konkursy dla dzieci i młodzieży, ( „Moja mała Ojczyzna”,
„Sprawne ręce”, „Poznajemy Ojcowiznę”, „Perły mojej miejscowości”), wystawy
fotograficzne i plastyczne prezentujące młodych artystów – uczniów szkół
podstawowych i gimnazjalnych. Zapraszaliśmy na koncerty i promocje książek.
Przyjęliśmy zasadę comiesięcznych spotkań wzbogaconych o odczyty, wykłady i
prelekcje. Z inicjatywy Klubu utworzona została odznaka „Przyjaciel Ziemi
Dobczyckiej” – zachęcająca do poznania miasta i najbliższego otoczenia. W sumie
w ciągu tych minionych lat było to kilkaset wydarzeń turystyczno -
kulturalnych, które z racji swojej lokalizacji kierowaliśmy przede wszystkim do
mieszkańców naszej gminy i powiatu.
Czego można nam zazdrośćić? –
Fajnej atmosfery w Klubie,
dobrego przygotowania, odpowiedzialności, ciekawych pomysłów i tego przewodnickiego
romantyzmu.
Mamy sporą grupę
Przyjaciół i Znajomych z wycieczek, którzy nas wspierają, chociażby tym, żę
biorą udział w naszych wyprawach. Pozdrawiamy ich serdecznie i zapraszamy na
wspólne wędrowanie.
Na podstawie
Kroniki Klubu opracowała MariaTopa
JUBILEUSZ KLUBU PRZEWODNIKÓW
Rok 2020 był rokiem jubileuszowym dla Klubu Przewodników, którzy świętowali 25 lat swojej działalności.
Hasło jubileuszu:
„Przewodnicy PTTK – mieszkańcom”.
Dla mieszkańców spacery po Dobczycach z przewodnikami, wycieczka krajoznawcza po powiecie myślenickim, a ponadto zaproszenie na wystawę oraz spotkanie jubileuszowe.
WYCIECZKA
która zorganizowana została w dn.05.09.2020r i pokazała uczestnikom walory gminy Dobczyce, Siepraw, Myślenice, Wiśniowa, Raciechowice.
Powiat myślenicki to teren położony wśród wzniesień Pogórza i Beskidów, w dolinach urokliwych rzek, z posrebrzoną taflą jeziora i starym zamkiem nad jego brzegiem, skrytymi pośród starych lip drewnianymi kościółkami. Bogactwo terenu, historia, zabytki, osobliwości przyrody, możliwości aktywnej formy spędzania wolnego czasu w powiecie to temat na wiele wędrówek i zachwytów.
WYSTAWA
której otwarcie miało miejsce w piątek 28 sierpnia 2020 r. w foyer RCOS Dobczyce, wzbogacona o prezentację, była dokumentem 25 lat przewodnickiej działalności. Działalności dla środowiska, mieszkańców, młodzieży szkolnej i turystów. Dla promocji regionu, rozwoju ruchu turystycznego, upowszechniania form czynnego wypoczynku. Dla szerszego dostępu do korzystania z proponowanej oferty pozyskiwane były dofinansowania, które w znaczny sposób zmniejszały koszty uczestnictwa.
W okresie 25 lat zorganizowano ponad 300 wycieczek i imprez turystycznych, w których wzięło udział prawie 17 tysięcy osób, ponad 120 prelekcji, ok. 30 konkursów skierowanych do młodzieży szkolnej, turystów, mieszkańców regionu m.in.: „Moja mała Ojczyzna”, „Sprawne ręce”, „Poznajemy Ojcowiznę”, „Perły mojej miejscowości” „Zwyczaje i obrzędy ziemi myślenicko-dobczyckiej”.
Ponadto 25 rajdów turystycznych , w których wzięło udział ponad 3 tysiące uczestników, wspierano zdobywanie odznak: regionalnych, GOT, Disney i PTTK. W sumie tych odznaczonych było prawie 3500. Przewodnicy są twórcami regionalnej odznaki PRZYJACIEL ZIEMI DOBCZYCKIEJ popularyzującej Ziemię Dobczycką oraz najbliższe okolice objęte działalnością Oddziału. Odznakę w stopniu srebrnym i złotym zdobyło ok. 3000 osób.
Autorem wystawy i prezentacji, przygotowanej na bazie zdjęć własnych i przewodników był Stanisław Malara przy współpracy przewodników oraz pracowników RCOS.
W sobotę 26 września 2020 r. w Regionalnym Centrum Oświatowo Sportowym w Dobczycach odbyło się uroczyste
SPOTKANIE JUBILEUSZOWE
Było ono okazją do wspomnień, podsumowania pracy oraz do uhonorowania w sposób symboliczny osób, które uczestniczyły w licznych wydarzeniach i wędrówkach Klubu.
Z okazji jubileuszu Klub został odznaczony
– Srebrną Honorową Odznaką PTTK „Za zasługi w upowszechnianiu Krajoznawstwa i Turystyki”
– otrzymał „Nagrodę Starosty Myślenickiego w dziedzinie kultury”, którą wręczył Wicestarosta Powiatu Myślenickiego Rafał Kudas.
– Nagrodę Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce „W dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury” oraz pamiątkowe statuetki wręczyli wspólnie Burmistrz Gminy i Miasta Dobczyce Tomasz Suś oraz Przewodnicząca Rady Miejskiej w Dobczycach Małgorzata Jakubowska
Nagrodę Burmistrza otrzymał również Prezes Klubu Przewodników – Kazimierz Gierlach.
– Prezes Oddziału PTTK Marek Gabzdyl przekazał przewodnikom pamiątkowe koszulki.
Spotkanie zostało uświetnione koncertem Jacka Kotarby.
DRODZY SYMPATYCY I PRZYJACIELE
Chcemy tą drogą serdecznie podziękować za liczne gratulacje, życzenia i dowody uznania. Za obecność, sympatyczną atmosferę oraz wszystkie miłe słowa i gesty, które są dla nas motywacją i inspiracją do dalszego działania.
Dziękujemy za piękne relacje w mediach społecznościowych 🙂 komentarze 🙂 i zdjęcia 🙂
Słowa podziękowania kierujemy również do Tych, którzy nie mogli być wśród nas w tym wyjątkowym dniu, ale zawsze byli przychylni i wspierali nas w różnych przedsięwzięciach.
Przewodnicy PTTK z Dobczyc
Oprac. Maria Topa
Fot. Maria Topa, Leszek Kula, Gmina i Miasto Dobczyce