Ciekawostki

CIEKAWOSTKI O DOBCZYCKIM MUZEUM

Czy wiesz że……w dobczyckim skansenie znajduje się najstarsza kapliczka regionu ?

TAK!!! W  skansenie Muzeum Regionalnego PTTK im. Wł. Kowalskiego w Dobczycach znajduje się najstarsza w regionie przydrożna kapliczka z 1604 roku.

Budzi zainteresowanie nie tylko zwiedzających. W styczniu 2022 r. odwiedziła nas ekipa TVP 3 Kraków wykonując zdjęcia do programu „Szlak przydrożnych kapliczek” . Cykl opowiada o szlakach przydrożnych kapliczek Małopolski, Śląska i Podkarpacia. O wspomnianej kapliczce  opowiadała Maria Topa.

Kapliczka stała niegdyś na rozstaju dróg obok zabudowań  folwarku Gaik w Brzezowej. Przeniesiona została do skansenu w związku budową zapory spiętrzającej wody rzeki Raby i zalaniem  terenu przez jezioro. Słupowa, wykonana z lokalnego piaskowca. Ściany kapliczki wypełniają cztery płaskorzeźby postaci wkomponowane w kolumnowe arkady: postaci Frasobliwego i Oranta ujęte z profilu oraz dwie Madonny przedstawione frontalnie. Nakryta jest czterospadowym daszkiem i zwieńczona krucyfiksem. Wszystkie postaci, jak również przedstawienie Ukrzyżowanego  mają uproszczoną formę. Osoby na płaskorzeźbach przedstawione są nieproporcjonalnie z charakterystycznym dla sztuki prymitywnej skróceniem postaci.

 We frontowej ścianie słupka mieściła się niegdyś płycina inskrypcyjna z napisem, obecnie całkowicie zniszczona

CIEKAWOSTKI O DOBCZYCKIM MUZEUM

Czy wiesz że…… w obrębie Muzeum  w Dobczycach odbywają się spotkania z historią średniowiecza ?

Odwiedzający zamek i skansen  turyści stają się świadkami zaimprowizowanej codzienności średniowiecza. Mogą zwiedzić obozowisko rycerzy, zobaczyć pokazy walk oraz  uczestniczyć w zabawach, konkursach, a także w prelekcjach na temat życia w tym okresie.

 

CIEKAWOSTKI O DOBCZYCKIM MUZEUM

Czy wiesz że…… walory Dobczyc i zamku można zobaczyć w programie TVP3 „Odkryj regiony”?

Program prezentuje atrakcje turystyczne południowo-wschodniej Polski, a jego realizatorem oprócz TVP  Kraków jest również Telewizja Rzeszów, Lublin i Kielce. Każdy odcinek to podróż do wybranego miejsca z czterech prezentowanych regionów. 
Ekipa telewizyjna odwiedziła Muzeum Regionalne PTTK im. Wł. Kowalskiego prezentujące zbiory w zamku i skansenie.

 O historii i rozwoju Starego Miasta,  o zamku, jego dzierżawcach , czasach wzniosłych i trudnych, o pracach rekonstrukcyjnych  opowiadała Maria Topa przewodnik PTTK.

Link do programu

https://rzeszow.tvp.pl/52853733/18032021

Felieton  o Dobczycach umieszczony jest pod datą 18.03.2021   i rozpoczyna się od 2,53 minuty.

Kolejny program z dnia 11.08.2021 r.

https://rzeszow.tvp.pl/55317697/11082021

Program o Dobczycach od 4,02 minuty

CIEKAWOSTKI O DOBCZYCKIM MUZEUM

Czy wiesz że….. tradycyjnie 3 maja ulicami Dobczyc odbywa się przemarsz orszaku królewskiego do zamku  na wzgórzu Starego Miasta ?

W taki sposób uroczyście inaugurujemy sezon turystyczny połączony z obchodami Narodowego Święta 3 Maja. Na przybyłych gości czekają na wzgórzu różne atrakcje:  walki rycerskie i zabawy plebejskie, spotkania z twórcami ludowymi, kiermasz i warsztaty rzemieślnicze oraz degustacja potraw regionalnych.

CIEKAWOSTKI O DOBCZYCKIM MUZEUM

Czy wiesz że….. w dobczyckim skansenie odbywają się spotkania z regionalizmem?
 

Takie spotkania to element edukacji regionalnej naszego Muzeum. Twórcy ludowi poprzez prezentację swojej twórczości przekazują nam wartości i dorobek kultury Małej Ojczyzny. Starają się zainteresować tym, co dawniej stanowiło o wyjątkowości regionu, a dzisiaj powoli zanika. 

CIEKAWOSTKI O DOBCZYCKIM MUZEUM

Czy wiesz że…..  w muzeum można zorganizować wystawę swoich prac?

Oprócz wystaw własnych stałych i czasowych, pomieszczenia muzealne otwarte są na organizację wystaw twórców profesjonalnych i amatorów,  młodzieży szkolnej i dorosłych.  

CIEKAWOSTKI O DOBCZYCKIM MUZEUM

Czy wiesz, że … w latach 2001-2005 w dobczyckim skansenie działała „Mała Galeria Sztuki Ludowej” ?

Mieściła się w jednym z pomieszczeń zabytkowej karczmy. Prezentowano w niej m.in. prace Stanisława Pietruszki, Andrzeja Bryjaka, Stanisława Trojana, Bronisława Muniaka, Józefa Luberdy oraz Teresy i Pauliny Śmigacz.

Pomysłodawczynią utworzenia galerii była Maria Topa.

CIEKAWOSTKI O DOBCZYCKIM MUZEUM

Czy wiesz, że … w 2004 r. zapadła decyzja o dalszej odbudowie ruin zamku królewskiego w Dobczycach ?

Projekt rozbudowy zamku przygotowała architekt Maria Bicz-Suknarowska. Zakłada on częściową rekonstrukcje skrzydła wschodniego i południowego. Zgodnie z zaleceniami Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie zamek dobczycki nie będzie całkowicie odbudowywany, natomiast zyska nową powierzchnie ekspozycyjną.