Czasowe Prezentacje Obiektów

EKSPONAT MIESIĄCA – MAJ 2021

Młockarnia – wyk. nieznany, Dobczyce. Obiekt wykonany z : drewna, metalu, skóry i gumy. Przekazana przez Sławomira Grzywacza z Gruszowa.

Nr.inw. V/17/2323

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Wozownia, Duża Wiata.

Drewniana młockarnia – duża maszyna rolnicza służąca do młócenia, oddzielania ziaren zboża od kłosów i plew. Konstrukcja drewniana z metalowymi osłonami i kołem napędowym osadzonym na podwoziu i dużymi metalowymi kołami. Elementy osłon pomalowane na czerwony kolor.

EKSPONAT MIESIĄCA – KWIECIEŃ 2021

Barć – Ul leśny z kloca dębowego, wyk. nieznany, Dobczyce. Obiekt wykonany z drewna i metalu.

Nr inw. 788/MRD/E

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen; Teren Skansenu.

Barć – ul leśny, kłodowy, wydrążony w kłodzie drewna dębowego, spięty metalowymi obręczami oraz klamrami. Ul zwieńczony stożkowym drewnianym daszkiem, kryty gontem.

EKSPONAT MIESIĄCA – MARZEC 2021

Mary – wyk. nieznany, Dobczyce, wysokość: 52 cm, szerokość: 36 cm, długość: 156 cm. Obiekt wykonany z drewna, darowizna: Bogdan Steinhoff.

Nr inw. V/1045/2813

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Dom kultu pochówkowego.

Mary – rodzaj przenośnych noszy wspartych na czterech nogach, na których ustawiano trumnę lub przenoszono zmarłego. Składały się z ramy ze szczeblami wspartych na podporach, z czterema uchwytami do podnoszenia. Wzdłuż dolnych krawędzi, listwa z ozdobnie wyciętym brzegiem. Mary przeznaczone były zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

EKSPONAT MIESIĄCA – LUTY 2021

Pilnik płaski – wyk. nieznany, Dobczyce, Obiekt wykonany z: drewna i metalu. Zakupiony od Czesława Czyrnka z Kornatki w 1972r. po likwidacji starej kuźni sprzed 1800r.

Nr inw. 852/MRD/E

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Kuźnia.

Pilnik płaski – narzędzie do piłowania i kształtowania żelaza. Usuwał większą ilość zbędnej materii kształtowanego przedmiotu.

EKSPONAT MIESIĄCA – STYCZEŃ 2021

Tarka na korbkę do tarcia buraków – wyk. nieznany, Dobczyce. Obiekt wykonany z: drewna i metalu.

Nr inw. V/1217/2976

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Wozownia.

Tarka do tarcia buraków – na korbę, metalowy bęben żelazny na drewnianym stelażu. Służyła do rozdrabniania, szatkowania i tarcia warzyw i owoców, najczęściej na pasze dla zwierząt gospodarczych. Napędzana ręcznie, korbką.

 

 

EKSPONAT MIESIĄCA – GRUDZIEŃ 2020

Brusek – wyk. nieznany, Dobczyce, wysokość: 123 cm, szerokość: 57 cm, długość: 119 cm, średnica: 60 cm (krąg).Obiekt wykonany z: metalu, drewna i kamiennego krążka. Darowizna od Walerii Figlewicz.

Nr inw. V/55/2299

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Kuźnia.

Brusek – narzędzie używane w kuźni, do pracy kowala. Służyło do ostrzenia narzędzi, noży i siekier. Koło bruska wykonane było z ruchomego kamiennego krążka kształtu walca, osadzonego na drewnianym stelażu dwoma drewnianymi obejmami. Stelaż urządzenia stanowi drewniana kłoda, osadzona na czterech drewnianych nogach. Wszystkie drewniane elementy pomalowane na ciemno brązowy kolor. Na  środku bruska znajduje się prostokątne wycięcie, które umożliwia kołu swobodne obracanie się.

 

 

EKSPONAT MIESIĄCA – LISTOPAD 2020

Podkowa źrebaka – wyk. nieznany, Dobczyce. Obiekt wykonany z: żelaza, metalu.

Nr inw. V/766/888

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Kuźnia. 

Podkowa – metalowe wzmocnienie przybijane gwoździami, do kopyt konia. Zapobiegało to ich ścieraniu, przy długiej pracy na roli.

Kowale dobrze znali się na koniach, cennych i delikatnych zwierzętach. To oni podkuwali je, leczyli i pielęgnowali ich kopyta.

EKSPONAT MIESIĄCA – PAŹDZIERNIK 2020

Kowadło z pniakiem – wyk. nieznany, Dobczyce. Obiekt wykonany z: żelaza i drewna. Nabyte ze zbiorów i wyposażenia kuźni Czesława Czyrnka z Kornatki.

Nr inw. V/794/796

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Kuźnia.

Kowadło z pniakiem – stare, długo używane w środku wklęsłe, przymocowane do starego, zniszczonego i zużytego pnia dębowego. Odbywało się na nim kucie metalu.

Kowadło wykonane było z żelaza, spoczywał na nim obrabiany przedmiot podczas ręcznego kucia metalu. Szczególnie przydatne przy pracach kowalskich w kuźni.

 

 

EKSPONAT MIESIĄCA – WRZESIEŃ 2020

Miech kowalski – wyk. nieznany, Dobczyce. Obiekt wykonany z: materiału, skóry i drewna. Przekazany przez kowala Czesława Czyrnka z Kornatki ze swojej kuźni.

Nr inw. V/793/795

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Kuźnia.

Miech kowalski – stary, skórzany, podłużny w kilku miejscach przetarty, zakończony w miejscu zwężenia metalową rurką z dźwignią i ramieniem z uchwytem rogowym. Służył do tłoczenia powietrza i podsycania żaru, w którym rozgrzewano metal.

EKSPONAT MIESIĄCA – SIERPIEŃ 2020

Czamara – ubiór uszyty w Dobczycach przez Annę Koptę (Bergel), wysokość: 175 cm, szerokość: 46 cm. Obiekt wykonany z: skóry i sukna koloru ciemnogranatowego.

Nr inw.  V/229/63

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Alkierz.

Czamara – Charakterystyczne męskie okrycie wierzchnie dawnego dobczyckiego mieszczanina. Najczęściej szyte ze sukna koloru czarnego lub ciemnogranatowego ze stójką. Zapinane trzema podwójnymi szydełkowymi sznurami, z pętelkami i szydełkowymi guzami. Rękawy długie, proste. Na plechach i z przodu przeszyte ciemną, szeroką taśmą. Do kompletu, czarne sukienne spodnie, z nogawkami włożonymi w ciemne skórzane buty z wysokimi cholewami. Na głowie czapka rogatywka koloru czarnego.

EKSPONAT MIESIĄCA – LIPIEC 2020

Kierat metalowy – wyk. nieznany, Dobczyce. Obiekt wykonany z metalu.

Nr inw.  V/12/2298

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen; Teren Skansenu.

Kierat metalowy – urządzenie to wykorzystywało siłę pociągową zwierząt. Do pracy wykorzystywano konie lub woły, do napędu maszyn rolniczych, np. wialni, młockarni czy sieczkarni. Kierat służył także do wydobywania wody. 

EKSPONAT MIESIĄCA – CZERWIEC 2020

Ślaban – wysokość: 83 cm, długość: 188 cm, szerokość: 52,5 cm. Obiekt wykonany z: drewna. Darowizna od matki ucznia kl. VI SP Dobczyce, Andrzeja Chmielowskiego z ul. Garncarskiej w Dobczycach. Liczne elementy dorobione przez stolarza Antoniego Ślęczkę z Brzączowic.

Nr inw.  V/314/576

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Kuchnia.

Ławy – Umieszczane były w różnych częściach domu. W dzień służyły do siedzenia. Pod siedziskiem znajdowała się wysuwana skrzynia służąca do spania. Oparcie ozdobne, ażurowe, na środku zwieńczone rzeźbioną rozetą. Po bokach oparcia na łokcie z ozdobnymi brzegami.

EKSPONAT MIESIĄCA – MAJ 2020

Garnek żeliwny „żelaźniak” – wyk. nieznany, Dobczyce, wysokość: 16 cm, średnica: 18,5 cm. Obiekt wykonany z żeliwa i emalii. Darowizna Władysława Michalika zamieszkałego na Starym Mieście w Dobczycach. Obiekt przekazany po wyburzeniu domu przy ul. K. Wielkiego w Dobczycach.

Nr inw.  V/369/1316

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Kuchnia.

Garnek żeliwny – w kształcie zbliżonym do walca, z dwoma niewielkimi uchami. Krawędź górna rozszerzona i wygięta na zewnątrz. Naczynie koloru czarnego w środku z białą emalią.

Garnków używano w izbie, gdzie gotowano, pieczono i konserwowano pożywienie. Wymagało to odpowiednich naczyń i przyborów kuchennych. 

EKSPONAT MIESIĄCA – KWIECIEŃ 2020

Rzeźba ludowa Chrystusa – wyk. nieznany, Dobczyce. Obiekt wykonany z: drewna. Przekazany do Muzeum w 2001 r. przez Stanisława Chorobika, mieszkańca Dobczyc.

Nr inw. V/102/2417

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Karczma, Sień.

Rzeźba ludowa Chrystusa – niekompletna rzeźba drewniana postaci Chrystusa, wisiała kiedyś na krzyżu na Marwienie do 1953r. Zdjęta podczas pożaru. 

EKSPONAT MIESIĄCA – MARZEC 2020

Kołyska – wyk. nieznany, Dobczyce, wysokość: 59 cm, szerokość: 81 cm, długość: 93 cm. Obiekt wykonany z: drewna. Darowizna Zofii Góreckiej (Stoch) dla Teatralnego Zespołu Amatorskiego PTTK, który przekazał obiekt do Muzeum.

Nr inw. V/219/184

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Alkierz.

Kołyska na biegunach – służyła najmłodszym dzieciom, jako łóżko.

Pod kołyskę dzieci, rodzice wkładali ostre, żelazne przedmioty, które miały za zadanie odstraszyć zło, wynikało to z przesądności ludzi, którzy wierzyli w czyhające na nich złe moce. Kołyska została wykonana z jasnobrązowego drewna z lekko ukośnymi bocznymi ścianami. Dno wykonane z prostokątnej grubej deski. Wzdłuż obwodu, ażurowy pas z motywem trójkątów. Ścianki przy głowie i nogach wyższe od ścianek bocznych ze zwieńczeniem z wyciętym sercem, połączone z ozdobnie profilowanymi biegunami. 

EKSPONAT MIESIĄCA – LUTY 2020

Chomąto końskie – wyk. nieznany, Dobczyce, wysokość: 72 cm, szerokość: 42 cm. Obiekt wykonany z metalu, drewna oraz skóry. Darowizna Cecylii Freitag, dyr. Szkoły Podstawowej w Brzezowej (gm. Dobczyce). Przekazano po likwidacji Izby Pamięci w SP w Brzezowej.

Nr inw.  V/ 1134/2887

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Izba cechów.

Chomąto tworzą dwie drewniane kleszczyny niemalowane, dopasowane do szyi konia z wewnętrzną skórzaną kiszką wypchaną słomą, miękkim podkładem łagodzącym ucisk na kark. Kleszczyny spięte rzemieniem na dole w górnej części połączone skórzanym kapturem. Poniżej pierścienie do zamocowania pasów, do kleszczyn przymocowane rzemieniami.

W chomąto zaprzęgane były zwierzęta rogate, bydło, woły, krowy i konie. Dostarczały siły pociągowej do wozów i sań.

EKSPONAT MIESIĄCA – STYCZEŃ 2020

Żelazko – wyk. nieznany, Dobczyce. Obiekt wykonany z metalu (żelaza) i drewnianej rączki.

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Karczma, dział krawiecki.

Żelazko – Wkładano do niego rozgrzany do czerwoności wkład, czyli duszę lub wsypywano rozżarzone węgle drzewne. Podtrzymywało to temperaturę bez konieczności odstawiania go co chwilę na płytę kuchenną.

Żelazka używano do prasowania delikatnych tkanin.

EKSPONAT MIESIĄCA – GRUDZIEŃ 2019

Magiel (warsztat) – wyk. nieznany, Dobczyce, długość: 205 cm, wysokość: 87 cm, szerokość: 73cm. Obiekt wykonany z: twardego drewna. Obiekt zakupiony od Jana Stocha z ul. Kilińskiego w Dobczycach.

Nr inw. V/334/591

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Kuchnia.

Magiel – warsztat służył do zmiękczania i wygładzania wypranej i wysuszonej bielizny lnianej.

Złożony z dwóch drewnianych skrzyń, umieszczonych na stelażu z grubych desek. Spodnia skrzynia nieruchoma, górna – ruchoma, przesuwana na dwóch drewnianych wałkach.

Zwilżoną bieliznę nawijano na wałek i dociskając maglownicą przesuwano po blacie stołka. Wałek obracał się a nacisk powodował rozprasowanie i zmiękczenie włókien tkaniny. 

EKSPONAT MIESIĄCA – LISTOPAD 2019

Cep – wyk. nieznany, Dobczyce, długość: 151 cm. Obiekt wykonany z sznurka, skóry, drewna oraz dwóch połączony ze sobą drągów, dzierżaka i bijaka. Darowizna ucznia SP w Dobczycach, Stefana Krupy. Obiekt pochodzi z gospodarstwa Stefanii Karkosz ze Skrzynki.

Nr inw.  V/39/583

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Kurnik.

Cep – był narzędziem używanym do młocki, czyli wykruszania ziarna z kłosów, na klepisku stodoły. Wymłócone ziarno oczyszczano.

Zbudowany był z dwóch połączonych ze sobą drągów, dłuższego dzierżaka i krótszego masywniejszego bijaka. Cieńsze końcówki obydwu kijów opasane były kapicą czyli kawałkami skóry, obwiązane mocno sznurkiem, spięte razem za pomocą skórzanej obręczy. Drewniane cepy z czasem zostały zastąpione mechanicznymi młockarniami, napędzanymi kieratem, a potem silnikami. 

EKSPONAT MIESIĄCA – PAŹDZIERNIK 2019

Maselniczka – wyk. nieznany, Dobczyce, wys. Ok. 61 cm (zmontowana z ubijakiem), średnica 19 cm. Obiekt wykonany z: drewnianych klepek, opasanych trzema obręczami o okrągłym dnie. Darowizna ucznia SP Dobczyce, Krzysztofa Cichonia z ul. Kilińskiego. Przedmiot pochodzi z gospodarstwa babci ofiarodawcy, Teofili Polończyk z ul. Klińskiego.

Nr inw. V/341/552

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Kuchnia.

Drewniana maselniczka – służyła do przygotowywania pożywienia. Ubijano w niej ręcznie śmietanę na masło.

EKSPONAT MIESIĄCA – WRZESIEŃ 2019

Chorągiew cechu rolniczego – wysokość: 88 cm, szerokość: 59 cm, Obiekt wykonany z tkaniny, drewna, farby i sznura. Chorągiew uszyta przez Jadwigę Kowalską (żonę ówczesnego kustosza), malowana przez Wł. Kowalskiego, kustosza.

Nr inw. MRD/ 1425/S

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Kurnik.

Chorągiew przedstawia Świętego Izydora Oracza – Hiszpańskiego świętego z XI/XII w., patrona rolników. Pochodził on z ubogiej, wiejskiej rodziny, pracował jako parobek u zamożniejszych gospodarzy. Według legendy, podczas gdy św. Izydor modlił się, w pracy wyręczał go anioł.

Prostokątna chorągiew uszyta jest z szmaragdowej tkaniny, obszyta drobnymi frędzlami. Górny brzeg chorągwi wykończony jest listwą z wypustkami w kształcie strzałek. Do listewki przywiązany jest brązowy sznur, służący do zawieszenia chorągwi. Na środku wszyty kwadrat tkaniny z ręcznie malowanym przedstawieniem Świętego Izydora klęczącego na skraju pola. Obok mężczyzny znajdują się dwa woły. Wszystkie postacie zwrócone są w stronę figurki MB z Dzieciątkiem, leżącej na trawie. W dolnej części malowidła znajduje się napis: „Święty Izydor – patron rolników.

EKSPONAT MIESIĄCA – SIERPIEŃ 2019

Skrzynia wianowa – wyk. nieznany, Dobczyce. Obiekt wykonany z drewna, z dekoracyjnymi malowidłami. Nabyta od mieszkańca Dobczyc Józefa Pracucha w 1966 roku.

Nr inw.  V/400/490

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Karczma.

Skrzynia wianowa – ciemnozielona, ręcznie malowana na wzór wschodni – miejski, bukiety kwiatów na żółtym tle. Stanowiła niezbędnik każdej wiejskiej panny. W zdobionych drewnianych skrzyniach, ręcznie malowanych, przechowywane były kobiece i domowe skarby: szykowna świąteczna odzież, zdobiona bielizna pościelowa, płótno oraz dokumenty.

EKSPONAT MIESIĄCA – LIPIEC 2019

Ul dwudziałowy – wyk. nieznany, Dobczyce, wysokość: 95 cm – wyższa część, 88 cm – niższa, szerokość: 56 cm, długość: 81 cm (47 cm i 34 cm). Obiekt wykonany z drewna. Sposób nabycia: Zakup od Józefa Wandasa z Raciborska.

Nr inw. V/98/979

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Kurnik.

Ul dwudziałowy – podzielony na dwie części: jedną na gniazdo pszczół i drugą na miód . W środku znajduje się 8 ramek na miód, w części wyższej, wąski wlot, w części niższej, w ściance przedniej na metalowych zawiasach drzwiczki z metalowym uchwytem. Każda z dwóch części przykryta dwuspadowym, ciemnobrązowym, drewnianym dachem.

Ule – znajdowały się w pasiekach wiejskich, które nie były duże, mieściły kilka, lub kilkanaście Uli skrzynkowych, wcześniej kłodowych, drążonych z pnia drzewa. Pszczelarz wydobywał miód, podkurzając wcześniej pszczoły dymem z podkurzacza, następnie wybierał ramki z plastrami, na których zbierał się miód.

Miód produkowano na własne potrzeby lub sprzedawano.

Z wosku pszczelego wyrabiane były świece.

 

 

EKSPONAT MIESIĄCA – CZERWIEC 2019

Ornat żałobny – wyk. nieznany, Dobczyce, szerokość: 68 cm, długość: 110 cm. Obiekt wykonany z: czarnego aksamitu. Obiekt przekazany przez ks. Stanisława Kowalika.

Ze zbiorów : Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Dom kultu pochówkowego.

Nr inw. V/925/2592

Ornat żałobny z XIX/ XX w. – Używany przez kapłana na ceremoniach żałobnych, pogrzebach oraz mszach za zmarłych. Ornat koloru czarnego, obszyty złotym galonikiem, haftowany metalową nicią w kwiatowy wzór, na plecach krzyż z ozdobnym napisem IHS. 

EKSPONAT MIESIĄCA – MAJ 2019

Karawan pogrzebowy konny – wyk. nieznany, Dobczyce, wysokość: 285 cm, szerokość: 140 cm, długość: 390 cm. Obiekt wykonany z metalu i drewna, koloru czarnego, zdobiony ornamentami sakralnymi, figurami aniołów oraz symbolami pogrzebowymi. Sposób nabycia: zakup Władysława Brożka dla muzeum.

Nr inw. V/57/2405

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Dom kultu pochówkowego.

Karawan konny z Głogoczowa koło Myślenic – wóz z zaprzęgiem konnym, koloru czarnego, z brązowym skórzanym siedziskiem, pod spodem otwierany schowek. Koła drewniane, z metalowym okuciem. W rogach wozu kolumienki zwieńczone kapitelami. Pomiędzy każdą parą kolumn znajduje się drewniana postać anioła. Dach – łamany, blaszany, w każdym jego narożniku znajduje się urna. Na środku dachu, postać anioła i krzyż. Po bokach, niskie metalowe barierki.

Karawan pogrzebowy konny – służył do przewożenia trumny ze zmarłym. Wraz z konduktem pogrzebowym, udawał się do kościoła na nabożeństwo lub na cmentarz po pokropieniu trumny wodą święconą przez kapłana przed kościołem. Orszak konduktu żałobnego wolno zmierzał na miejsce wiecznego spoczynku, zatrzymując się przy przydrożnych kapliczkach.

 

 

EKSPONAT MIESIĄCA – KWIECIEŃ 2019

Maszyna do szycia nożna Gritzner- wyk. nieznany, Dobczyce. Obiekt wykonany z: drewna i żelaza.

Nr inw. V/679/2329

Ze zbiorów : Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Karczma, dział krawiecki.

Maszyna do szycia na korbkę Gritzner – wynaleziona w poł. XIX w.

Krawiectwo należało do rzemiosła odzieżowego. Było popularnym zajęciem wśród kobiet. Na początku wyszywały ręcznie, później przy pomocy maszyn do szycia.

 

Urządzenie to łączyło materiały za pomocą nici, poprzez tworzenie szwu. 

EKSPONAT MIESIĄCA – MARZEC 2019

Mszał żałobny – wyd. Salvatore I Giandomenico, Lukka (Włochy), 1770 r., wys. 36 cm, szer. 23 cm. Obiekt wykonany z: papieru i skóry, darowizna Bogdana Steinhoffa.

Nr inw. V/1059/2821/MRD

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Dom Pogrzebowy.

Mszał żałobny – dokładnie mszał z formułami mszy żałobnych. Obiekt prawdopodobnie pochodzi z kaplicy cmentarnej. Księga w skórzanej oprawie w kolorze brązowym. Na stronie tytułowej rycina przedstawiająca mężczyznę powstającego z grobu. Obok mężczyzny znajduje się naga kobieta, spętana kajdanami. Scena rozgrywa się w bliżej nieokreślonym miejscu, towarzyszy jej znaczna ilość czaszek i kości.

Tekst i fot. Michał Kowalik

EKSPONAT MIESIĄCA – LUTY 2019
 

Sanie osobowe – wyk. nieznany, Brzezowa (Gaik). Obiekt wykonany z: drewna, metalu, skóry, darowizna: Bogusława Przybyło.

Nr inw. 1477/MRD

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Duża Wozownia.

Sanie osobowe – używane do transportu osób w okresie zimowym. Zaprzęg konny. Sanie pochodzą z dawnego majątku dworskiego w Brzezowej (Gaiku).

Tekst i fot. Michał Kowalik

EKSPONAT MIESIĄCA – STYCZEŃ 2019

Szopka kolędnicza – wyk. nieznany, Dobczyce, wys.150 cm, szer.135 cm. Obiekt wykonany z: tektury, drewna, papieru, folii, darowizna: Stanisława i Mariana Kopery.

Nr inw. 354/MRD

Ze zbiorów: Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach, Skansen, Karczma.

Szopka kolędnicza – używana w okresie Bożego Narodzenia w czasie przeglądów grup kolędniczych. Element centralny obiektu posiada napęd elektryczny, który porusza platformą z lalkami kolędniczymi. W szopce następujące lalki: Matka Boska z Dzieciątkiem, Święty Józef, Król Herod, Diabeł, Śmierć, Król Kasper, Król Melchior, Król Baltazar, Czarownica, Pastuszek, Pan Młodu, Panna Młoda, Kominiarz, Druciarz, Panna, Żołnierz, Dziadek, Strażak, Kobieta, Mężczyzna, Cygan, Cyganka, Panna, Majster, Czeladnik.

Tekst i fot. Michał Kowalik