Wycieczka Słowacki RAJ – Sokolia Dolina

Słowacki Raj

Wycieczka Słowacki RAJ – Sokolia Dolina

Klub Przewodników działający przy Oddziale Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Dobczycach,  zaprasza w dniu 25 sierpnia 2018 (niedziela) na wycieczkę do  Słowackiego Raju do SOKOLEJ  DOLINY (Sokolia Dolina), lub do miejscowości Vrbov na kąpieliska termalne.

Program wycieczki obejmuje:

Wyjazd z Dobczyc o godz. 6.00, z parkingu przy ul. Podgórska 1,  niezależnie od panujących warunków pogodowych.

Przejazd autokarem na trasie:  Dobczyce – Białka Tatrzańska - Vrbov –  Podlesok (Słowacki Raj)

Wycieczka piesza znakowanymi szlakami turystycznym z miejscowości Letanowce przez fragment przełomowego odcinek rzeki Hornad, następnie Tomaszowską Doliną do doliny Sokolej i powrót do miejscowości Podlesok. Czas przejścia około 7 godz., długość trasy około 18 km. Przejście szlaku wymaga dobrej sprawności fizycznej i braku lęku wysokości.

Sokola Dolina jest schowana głęboko w Słowackim Raju. Uznawana za jedną z najdzikszych tutejszych wąwozów. Trudności specjalnie nie odbiegają od tych z pozostałych dolin, choć po drabinach wychodzimy wyżej, aniżeli w np. Dolinie Sucha Bela. To wyjątkowe miejsce o niebanalnych wartościach przyrodniczych, dlatego znalazła swoje miejsce w obszarze rezerwatu przyrody „Kysel”, który ma najwyższy, piąty stopień ochrony.

W dolinie znajduje się 75 metrowy Wodospad Welonowy (Závojový vodopád).
Jest to najwyższy wodospad Słowackiego Raju! Szlak wiedzie tutaj wzdłuż wodospadu po metalowych drabinkach, mostkach, stupiankach, 75 metrów do góry! Wodospad składa się z pięciu kaskad potoku Sokoliho, a najwyższa z nich ma 20 m wysokości.

Osoby nie zainteresowane wędrówką w Słowackim Raju, mogą skorzystać z kilkugodzinnego pobytu w basenach termalnych w miejscowości Vrbov (wstęp na baseny płatne indywidualnie).

Informacje i zapisy:

Biuro Oddziału PTTK, ul. Podgórska 1 ; tel. 12 2711 176