SPOTKANIA TEMATYCZNE W MUZEUM

SPOTKANIA TEMATYCZNE W MUZEUM

Tradycyjne zwiedzanie Muzeum , zamku i skansenu, może zostać wzbogacone dodatkową ofertą lekcji muzealnych, wykładów, warsztatów czy spotkań tematycznych. Te ostatnie związane są głównie ze skansenem i nawiązują do kultury regionu – obrzędowości, zwyczajów, tradycji, życia i pracy mieszkańców.

 „Zioła w kulturze ludowej” i ”Miodobranie” to tematy przygotowane przez naszych przewodników Marię Topa i Piotra Przęczka dla grup zwiedzających Muzeum.

Rośliny i zioła stanowiły ważny element kultury ludowej zarówno w życiu codziennym jak również w różnych obrzędach.  Znana była ich moc i właściwości. Jedno z ważniejszych świąt,  Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny obchodzone 15 sierpnia zwane jest do dzisiaj świętem Matki Bożej Zielnej – tego dnia powszechnie święci się zioła.

Na spotkaniach zapraszaliśmy do wejścia w świat roślin i ziół. Poznawaliśmy  ich znaczenie i właściwości oraz informacje kto, gdzie i kiedy mógł je zbierać i jak stosować.   

 „Miodobranie” – te  spotkania sprzyjały popularyzacji wiedzy o pszczelarstwie, hodowli  pszczół oraz o dobroczynnych właściwościach produktów pszczelich.
W ekspozycji skansenu posiadamy szereg przyrządów, którymi posługują się pszczelarze. Można je było zobaczyć, dotknąć oraz  posłuchać o pracy pszczelarza: podkurzaniu, podbieraniu miodu, odsklepianiu wosku czy odwirowywaniu plastrów.

Zadanie realizowane w ramach projektu „Spotkania ze świadkami przeszłości
w dobczyckim skansenie” wspierane jest przez Gminę Dobczyce.