Powiat Myślenicki 4.09.21

Ziemia Myślenicka

położona wśród wzniesień Pogórza i Beskidów, w dolinach urokliwych rzek,  z posrebrzoną taflą jeziora i starym zamkiem nad jego brzegiem, skrytymi pośród starych lip drewnianymi kościółkami, ze szlakami turystycznymi pieszymi i rowerowymi.

Miłe zaskoczenie: tak blisko i tak pięknie. Las pachnie, widoki piękne, bogactwo przyrodnicze, kulturowe, historyczne. Nie trzeba jechać w Tatry czy Pieniny, by wśród śpiewu ptaków i szumu wiatru wędrować po ciekawych szlakach.

Na początek modrzewiowy kościół p.w. Wszystkich Świętych w Zakliczynie, z XVIII w. Historia parafii i świątyni. Wyposażenie kościoła to m.in.: obraz Matki Bożej Różańcowej z Dzieciątkiem, Zakliczyńskiej, malowany na płótnie, umieszczony na desce jaworowej, obraz Wszystkich Świętych, krucyfiks gotycki z lat 1430-40.

Dalej gmina Myślenice i Sułkowice. Spacer do przysiółka Chodnikówka i Cisy Raciborskiego rosnące na stoku Pasma Babicy w Harbutowicach. Są jednymi z najstarszych drzew w Polsce, prawnie chronione od 1934 roku, wpisane do Katalogu Zabytków Przyrody, a od 1954 roku – pomniki przyrody. Nazwane na cześć profesora Mariana Raciborskiego pioniera ochrony przyrody w Polsce. Na stokach Babicy znajduje się  rezerwat krajobrazowy „Las Gościbia”.  jeden z największych rezerwatów przyrody w Beskidach.  

Nasza trasa piesza Cisy – Przełęcz Sanguszki wiodła wśród malowniczych pejzaży zachęcających   do wędrówki i odpoczynku na łonie natury. Na przełęczy znajduje się obelisk ku czci Eustachego Sanguszki, inicjatora budowy przebiegającej tędy drogi.  Droga wybudowana w  latach 90. XIX wieku posiadała duże znaczenie gospodarcze i militarne. Powyżej przełęczy postawiony jest krzyż upamiętniający bitwę konfederatów barskich.

Dalsza droga wśród słonecznych krajobrazów ( jak z pocztówki 🙂 z komentarzami przewodników o mijanych miejscach i wydarzeniach z okresu II wojny światowej zaprowadziła nas do Zawadki w gminie Tokarnia. Tutaj wśród  wielu ciekawych miejsc związanych z walkami Armii Krajowej w czasie II wojny światowej znajduje się pomnik upamiętniający walki z 1944 r. i pacyfikację wsi przez hitlerowców. Przystanek, informacje, rozmowy, chwile zadumy …………..

Ciąg dalszy – Tokarnia – Mała Kalwaria – na północnym zboczu Urbaniej Góry. Dzieło ludowego artysty Józefa Wrony.

Godzinny spacer wydeptaną przez pielgrzymów ścieżką, wśród 14 stacji Drogi Krzyżowej  wzbogaconej rzeźbami świętych.  Pełna wyjątkowej urody, zespolona z naturalnie ukształtowanym terenem. .. Zachwyca…

I tak minął dzień. Odkrywaniem nieznanych miejsc mogliśmy zaspokoić ciekawość prawdziwego turysty, nacieszyć oczy pięknem regionu, nawiązać nowe znajomości.

Wycieczka dofinansowana była przez Gminę Dobczyce w ramach projektu „Przewodnicy PTTK – mieszkańcom”

Przewodnikami byli Koledzy z Klubu Przewodników Beskidzkich i Terenowych PTTK  im. Wł. Kowalskiego w Dobczycach

Dziękujemy !

Opowieści uczestników spisała Maria Topa

Fot. Ewa Mikołajczyk