Wspólnie dla dziedzictwa

Szkolimy się ….. w Hucisku

22 października 2021 r. Koleżanki z naszego Oddziału  PTTK o/Dobczyce skorzystały z zaproszenia i wzięły udział w warsztatach „Opowiedzieć Dziedzictwo” , które odbywały się w Hucisku, w dworze Tadeusza Kantora. Warsztaty prowadziły prelegentki  z Fundacji Plenerownia.

Na wstępie próba zdefiniowania pojęcia „dziedzictwo”- ale nie przy pomocy naukowej regułki, tylko czym jest dla nas. Co tworzy dziedzictwo? Pamiątki rodzinne, historia miejscowości, zabytki, zwyczaje i tradycje? Jakie wartości niesie? A jakie obowiązki? Jak opowiadać o nim bez zbędnego patosu, jak przybliżać je np. dzieciom? Świetną pomocą może służyć podręcznik autorstwa pań prelegentek  „Rozgryźć dziedzictwo”. Podręcznik dobrych praktyk upowszechniania dziedzictwa i edukacji o dziedzictwie kulturowym.

Spotkanie było też świetną okazją na zwiedzenie Dworu Kantora w Hucisku. Dwór to drewniana willa położona urokliwie wśród lasów. Przypomina góralską chatę, gdyby nie półokrągła murowana wieża przypominająca basztę średniowiecznego zamku, biała kamienna podmurówka i wysoki komin. Dom zaprojektował Tadeusz Kantor, gdy zauroczeni miejscem (z żoną Marią Stangret)  odkupili od Lipowskich (właścicieli dworku ) kawałek ziemi. Na parterze urządzono pracownię malarską i zarazem salon z kuchnią. Na piętrze sypialnie Tadeusza Kantora i Marii Stangret-Kantor. Architekt Piotr Stępień wspomina „ że jego zdaniem wieża to symbol  niezależności, suwerenności jak twórczość Kantora, przełamująca schematy.”

Na trzech kondygnacjach zaskakuje nas to, że przechodząc z jednego pomieszczenia do drugiego widzimy nie to , czego się spodziewaliśmy, skręcamy w innym kierunku, wchodzimy  do innego miejsca niż spodziewane. Kantor stworzył tu swoją własną przestrzeń.

Dworem obecnie „zarządza” Lech Stangret, niegdyś aktor Cricot 2, dziś dyrektor Fundacji im. Tadeusza Kantora.

Największą atrakcją turystyczną ogrodu jest 14 metrowe Krzesło Kantora (to realizacja jednego z „Pomników Niemożliwych” twórcy).

W sobotę 30 października 2021 r. zwiedzaliśmy wystawę malarstwa XX/XXI wieku w Muzeum Narodowym w Krakowie. Tutaj poznaliśmy malarstwo Kantora i innych twórców z tego okresu. W zaaranżowanej na nowo przestrzeni ekspozycyjnej – rząd barwnych kolumn i luster, dzięki którym „zwiedzający ma wrażenie bycia w środku obrazu czy raczej miejsca, które stało się obrazem”- można zapoznać się z twórczością m.in. Olgi Boznańskiej, Leona Chwistka, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Marii Jaremy, Jerzego Nowosielskiego.

Organizatorem spotkania była Fundacja Plenerownia, a projekt realizowany był w ramach programu „Wspólnie dla dziedzictwa” Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Ziutka M. Teresa P.

Źródło:  malopolska.szlaki.pttk.pl

Wikipedia.org.

Culture.pl