Świdnica i okolica – relacja z wycieczki

        28 -29 MAJA 2022 PRZEWODNICY PTTK I BT BAJERSPORT ZAPROPONOWALI DWUDNIOWĄ WYCIECZKĘ NA DOLNY ŚLĄSK

Dolny Śląsk to kraina nie odkryta przez nas tak do końca. Jest jeszcze mnóstwo miejsc , które chcemy zobaczyć. Tym razem Łukasz zaproponował Świdnicę i okolice. Jeżeli myślicie, że udało się nam wszystko zobaczyć, to była tylko namiastka – ale spora – tego , co jeszcze być może nas czeka.

Zaczęliśmy od widocznej z A4 Ślęży, położonej w Masywie Ślęży a bardzo pasowała do projektu przewodników z Dobczyc – „ZDOBYWANIE KORONY GÓR POLSKICH”, Zbliża się końcówka KORONY BESKIDU WYSPOWEGO i Towarzystwo tak się rozochociło i zdobyło kondycję, że Prezes Kaziu zaproponował właśnie nowy projekt KGP.

Niemal wszyscy uczestnicy wycieczki z Przełęczy Tąpadła żółtym szlakiem wyruszyli na szlak. Prawie 3godziny z wiatrem i deszczem ( ale niewielkim) spędzili na trasie, wrócili szczęśliwi, trochę zmęczeni, ale nie na tyle żeby zrezygnować z atrakcji w MUZEUM BRONI W WITOSZOWEJ… Co tam się działo…..ciężko spamiętać. Muzeum prowadzone przez prywatnych pasjonatów, pochodzących z Suchej Beskidzkiej oferowało nawet przejażdżkę ni to wóz pancerny, a może czołg, grunt że się podobało…Zachęcam ,jeżeli będziecie w pobliżu…

Koło 16 godz. Dotarliśmy do Świdnicy i zaczęliśmy zwiedzanie od KOŚCIOŁA POKOJU

Kościół Pokoju im. Trójcy Świętej w Świdnicy – największa drewniana barokowa świątynia w Europie, zabytkowy budynek sakralny wybudowany na mocy porozumień traktatu westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią. Należy do świdnickiej parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Zwróćcie uwagę, kościół drewniany, zbudowany w ciągu 1 roku – arcydzieło !!!!

Spacer trochę nas zmęczył, bo wiele oglądaliśmy, nawet przysiedliśmy na ławeczce Marii Kunic – astronomki XVII w,” Za życia uznawana za dziwaczkę, bo zamiast wychowywać dzieci – przesiadywała nocami na dachu kamienicy patrząc w niebo. Maria Kunic to dziś symbol kobiety naukowca: mądrej, silnej i zmieniającej świat jakby na przekór tradycji. To wielka astronom ze Świdnicy.”

Na koniec jeszcze m.in. Katedra św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy ,Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika  – gotycki kościół, pierwotnie jako kościół parafialny, a od 25 marca 2004 jako katedra 

Uchodzeni ale szczęśliwi zawitaliśmy do Hotelu ESPERANTO, trochę na obrzeżach miasta, ale za to spokój, wygoda, pyszne jedzenie i widok na Ślężę…..

Drugi dzień obfitował też w niezwykłe miejsca. Zaczęliśmy z „grubej rury”, bo jak inaczej nazwać MUZEUM KOLEJNICTWA w Jaworzynie Śląskiej, jeżeli nie byliście to koniecznie trzeba to zobaczyć, nawet jedliśmy posiłek w WARSIE, kto wie, to wie, kto nie wie,  to nie wie co stracił….

Właściwie to już jechaliśmy w kierunku domu, ale Łukasz zostawił nam też perełkę do zwiedzania, trochę na uboczu, ale pięknej miejscowości NIEMODLIN… Zacytuję fragment, żeby Was zachęcić do zboczenia z autostrady A4, bo rzeczywiście warto….warto…

Mający ponad 700 lat Zamek Książęcy Niemodlin jest jednym z najbardziej
wartościowych historycznie, największych oraz najpotężniejszych zamków w Polsce.

Zamek Niemodlin wzniesiony został przez rodzinę książęcą Bolesława I aby bronić ziem opolskich. Podbijany, burzony, palony i zdobywany przez europejskie mocarstwa, mimo setek lat wojen stoi dumnie i do dziś czuwa nad ziemiami opolskimi.

Jest odbiciem polskiej historii, kamieniem szlachetnym o który walczyli Niemcy, Czesi, Polacy; księgą na której stronach zapisała się historia regionu, historia Polski, Europy. Każda cegła, każdy fragment muru niesie za sobą oddzielną opowieść ilustrowaną stylami architektury.

Mury, podziemne tunele, lochy oraz ukryte pomieszczenia być może nadal kryją skarby zachodniej Polski, należące do najpotężniejszych rodów tamtego okresu, chowane tu przed wojenną zawieruchą przez 700 lat historii Zamku.

Okoliczni mieszkańcy wciąż przekazują sobie historie o tajemniczych mieszkańcach Zamku. O niektórych chciałoby się zapomnieć inne śmieszą i wciąż wzruszają. Smutna legenda Białej Damy z Niemodlina, wesoła historia figlarnej Ciotki Elżbiety czy dramatyczne wydarzenia z udziałem Rozpustnych Mnichów do dziś wracają w opowieściach, a duchy często pojawiają się nad zamkową kaplicą.

Zamek od zawsze był inspiracją dla twórców kultury, artystów, malarzy, pisarzy i poetów. Zaintrygowany magią okolicy Jan Jakub Kolski zrealizował tu swój słynny film Jasminum.

Od niedawna Zamek znów ma polskich właścicieli, którzy odkupili go od Włochów i zamierzają przywrócić mu dawną świetność a przede wszystkim ponownie otworzyć dla zwiedzających.

Zamek książęcy Niemodlin z radością powita wszystkich chcących poznać jego tajemnice i historię oraz tych, którzy chcą ją pisać wspólnie z nowymi właścicielami.”

Mamy trochę niedosyt , bo po drodze jeszcze było tyle miejsc wartych zobaczenia..

Ale czas nieubłaganie pędził i do domu daleko….rozmarzyliśmy się….Dzięki Łukasz i Pan Kuba, który nas woził po tych ciekawych drogach….i wszędzie trafił na czas..

 

                                   Nogi schodziła i spisała St. Majda-Gulgowska