Porąbka Zapora- Przełęcz Kocierska

relacja z drugiej odsłony wycieczki Małym Szlakiem Beskidzkim z przewodnikami PTTK O. Dobczyce

10.12.2022 r.

Kazimierz Gierlach, przewodnik:

 „Od samego rana zadaję sobie pytanie jaka jest definicja dzisiejszej pogody? Co prawda nie leje, nie wieje, na całej połaci śnieg…i niewiele widać.

Sprawnie meldujemy się na zaporze w Porąbce, jutro 100. rocznica wyboru Gabriela Narutowicza, projektanta zapory, na prezydenta Rzeczypospolitej i 86. rocznica otwarcia zapory. Jak na swój wiek zapora wygląda całkiem dobrze. Po historycznym wstępie pokaźna grupa zimowych wędrowców zaczyna podejście na Górę Żar. Podejście jest wymagające, niestety szczyt otulony jest chmurą, wędrujemy więc w stronę Kiczery, gdzie planowane jest ognisko. Na szczycie sytuacja taka sama jak na Żarze, więc po szybkim posiłku zanurzamy się w bajkowy las. Cisza, aż dzwoni w uszach, drzewa pokryte świeżym śniegiem i tylko ta mgła potęgująca efekt niesamowitości.

 Na Przełęczy Cisowej rozpalamy ognisko, ogień i gorące kiełbaski rozluźniają atmosferę, ale trzeba wędrować dalej, szybko osiągamy szczyt Kocierzy, z którego już niedaleko do Przełęczy Kocierskiej, na której czeka na nas Pan Marian i ciepły autokar.

Dzięki i do zobaczenia na następnej wyprawie”