Mszana Dolna – Przełęcz Jaworzyce

Sobota, 1 kwietnia 2023 r.

Mały Szlak Beskidzki z przewodnikami PTTK

Etap 8. Mszana Dolna – Przełęcz Jaworzyce

Relacja przewodnika, Kazimierza Gierlacha:

Kolejna wyprawa MSB za nami. Wędrujemy z Mszany Dolnej przez Lubogoszcz, Kasinę Wielką, Dzielec, Wierzbanowską Górę na Przełęcz Jaworzyce.

Podsumowanie trasy wygląda następująco: przedeptaliśmy 20 km pokonując 1000 m podejść. Ale po kolei. Kompletujemy załogę w Dobczycach, Brzączowicach i Myślenicach, sami twardzi zawodnicy, nie ma żartów, wszyscy głodni gór. Pogoda staje na wysokości zadania, nic tylko wędrować. Po krótkim postoju na kawę ruszamy. W dole zostaje Mszana Dolna, najbliższe góry jak na dłoni, można nacieszyć oczy. Długie strome podejście wyprowadza nas na Lubogoszcz Zachodnią, przy okazji ukłony dla znakarzy, czerwone znaki  wzajemnie się wykluczają, trzeba posiłkować się nawigacją.

Na Lubogoszczy dłuższy postój, sielanka, nie chce się iść dalej, okazja żeby poplotkować ze wszystkimi, bezcenne.

 Strome zejście do Kasiny Wielkiej wymaga uwagi. Na stacji dzisiaj zlot zabytkowych samochodów rajdowych, dlatego spory ruch. Z południowych stoków Dzielca podziwiamy Śnieżnicę w całej okazałości. Wędrujemy dalej, Wierzbanowska Góra nie chce się przybliżyć, jesteśmy już mocno zmęczeni, ale wreszcie jest, szałas i przed nim ognisko, kiełbaski, wspólne zdjęcia i już niedaleko do Przełęczy Wierzbanowskiej.

 Jesteście wspaniali, za dwa tygodnie kończymy przejście MSB, już się zastanawiam jak żyć bez wspólnego wędrowania ? 🙂