Eliaszówka, Litmanowa

Niedziela 9 lipca 2023 r.

Wakacje z przewodnikami PTTK Oddział Dobczyce.

O godzinie 7:00 ruszamy spod siedziby naszego Oddziału PTTK żegnani przez machającą nam białą chusteczką Ziutkę. Ruszamy w drogę do Piwnicznej, by zdobyć Eliaszówkę.

Od szkoły w Kosarzyskach ruszamy ostro w górę niebieskim szlakiem by przez zacienione lasy i słoneczne polany wędrować w kierunku naszego celu Eliaszówki

Po czasie tak potrzebnym, że aż książkowym, zdobywamy szczyt, a z wysokiej na 20 metrów wieży podziwiamy Tatry i Pieniny (3 ) oraz bezmiar Beskidu dookoła.

Robimy tradycyjne zdjęcie i ruszamy żółtym szlakiem na południe.

Schodząc odwiedzamy Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej pod górą Zvir na południowych stokach Eliaszówki. Miejsce to znane jest z objawień które miały tu miejsce przed 30 laty. W każdą niedzielę po pierwszym piątku miesiąca odbywają się w sanktuarium msze święte w obrządku greckokatolickim. Oprócz Słowaków przybywają także pielgrzymi z Polski, Holandii, Niemiec, USA i innych krajów. Spróbowaliśmy wody ze źródła św. Jana i ruszyliśmy w dół gdzie czekał na nas niezawodny Pan Marian.

Jedziemy krótką chwile i nagle autobus staje wśród łąk z pięknym widokiem na Tatry i zamek w Starej Lubowli. Tutaj też zaczyna się drugi etap naszej wędrówki. Przecinając świeżo skoszone łąki schodzimy do pięknych a co najważniejsze chłodnych Jarabińskich cieśniaw. Ruszamy w górę tutejszego potoku by po gorącym przejściu przez gigantyczną łąkę dojść do Diabelskiej skały. Jeszcze tylko jedna ogromna gorąca łąka i jesteśmy w autokarze którym wracamy do Dobczyc.

Słońcem spaleni, pełni wrażeń i widoków z pięknego wędrowania.

Dziękuję za wspólna wędrówkę Łukasz Bajer

Do następnego wspólnego gór zdobywania. Hej!

Dla ciekawych – liczby:

Przeszliśmy 13,5 km

Pod górę było 800 m

A w dół 450 m

Punkty GOT – 19

Pogoda była bardzo bardzo słoneczna