Magiczna Gruzja

MAGICZNA GRUZJA
W czwartkowym (15.02.24) KLUBIE PODRÓŻNIKA Kazimierz Gierlach zabrał nas w podróż do Gruzji, pięknego kraju owianego mgiełką legend, zapierających dech krajobrazów, klimatycznych miast, gościnności i oryginalnych potraw.
Oddajemy głos Prelegentowi:
⛰ „We wrześniu 2023 wybraliśmy się rodzinnie do zachodniej Gruzji, wschodnią część ze stolicą Tbilisi zwiedziliśmy kilka lat wcześniej.
⛰ Podróż rozpoczęliśmy w Kutaisi i nieśpiesznie udaliśmy się w stronę Wielkiego Kaukazu, do Swanetii. Jako że podróżowaliśmy samochodem, zatrzymywaliśmy się między innymi w Zugdidi, gdzie w XIX-wiecznym pałacu znajdują się największe w Gruzji zbiory sztuki, odwiedziliśmy jedną z najwyższych zapór wodnych na świecie na rzece Inguri. Pod wieczór dojechaliśmy do Mestii, stolicy Górnej Swanetii, regionu wpisanego na listę UNESCO, tajemnicze wieże strachu, niezliczone zaśnieżone szczyty, zwierzęta gospodarskie spacerujące ulicami, turyści z całego świata, atmosfera niepowtarzalna.
⛰ My zrealizowaliśmy dwie wycieczki: do jezior Koruldi i do najwyżej położonej miejscowości w Gruzji, Uschguli, gdzie na chwilę odsłonił się najwyższy szczyt Gruzji- Szchara.
W następnych dniach przenosimy się na południe kraju, do Batumi, po drodze odwiedzając czarną plażę Ureki i ogród botaniczny. Ogród Botaniczny na przedmieściach Batumi, założony jeszcze w XIX w, pięknie położony na nadmorskim klifie wart jest całodziennej wycieczki. Batumi, miasto portowe, wielu religii ( w centrum znajdują się świątynie pięciu wyznań ) i wielu zabytków. Atmosferą przenosi nas trochę do Włoch, trochę do Dubaju, do tego szczypta środkowej Azji.
⛰ Przed powrotem do domu odwiedzamy jeszcze dwa obiekty z listy światowego dziedzictwa UNESCO, jaskinię Prometeusza i katedrę Gelati.
Trzy godziny lotu, życzliwi ludzie, wspaniałe krajobrazy, warto odwiedzić Gruzję”