Nikiszowiec

U NOS W DOMA NA NIKISZU
📍 W niedzielę, 21 kwietnia 2024 r. razem z przewodnikami Pttk O. Dobczyce uczestniczyliśmy w wycieczce na Górny Śląsk.
Nie pierwszy raz i zapewne nie ostatni. 🙂
Tym razem Paweł zabrał nas do👉 NIKISZOWCA gdzie czekał na nas Pan Zbigniew, emerytowany górnik i w tym dniu nasz przewodnik.
📍 Nikiszowiec jest dzielnicą Katowic o niepowtarzalnym, urzekającym klimacie, zaprojektowaną przez kuzynów Jerzego i Emila Zillmannów jako osiedle robotnicze dla górników kopalni „Giesche”. 📍 Dziewięć ceglanych trzykondygnacyjnych bloków tworzących czworoboki z wewnętrznymi dziedzińcami. W każdym budynku mieszkalnym rozplanowano 165 mieszkań, w sumie powstało ich około tysiąc i zamieszkało w nich ok 8 tys. osób.
Pierwszy blok oddano do użytku jesienią 1911 r. a ostatni wzniesiono w 1919 r. Każdy miał indywidualny charakter.
📍 W 1978 r. wpisano je do rejestru zabytków, a w 2011 r. zostało uznane za pomnik historii.
I zabrał nas Pan Zbigniew najpierw do przepięknej 👉świątyni p.w. Świętej Anny z niezwykłymi organami, a potem poprowadził zaułkami Nikisza opowiadając o jego niezwykłości i pracy ludzi którzy tu mieszkali.
📍 Poznaliśmy historię pralni i magla w Muzeum Historii Katowic – Dział Etnologii Miasta, wypiliśmy świetną kawkę w Cafe Byfyj (były również inne słodkości cieszące oczy i duszę) oraz spojrzeliśmy na zabudowę Nowego Nikisza.
📍Drugim punktem programu wycieczki było 👉Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach gdzie prezentowane są zabytki z terenu powiatu świętochłowickiego z dziedziny etnografii, literatury śląskiej, geologii, numizmatyki oraz pamiątki plebiscytu i powstań śląskich. Przez całą ekspozycję zwiedzających prowadzi wirtualny przewodnik sprawiając, że zwiedzanie muzeum jest niezwykle ciekawe.
(Maria Topa)
fot. Poland By Drone Zofia Podmokła, Kazimierz Gierlach.