Poznaj Częstochowę 19.05.24

✅W niedzielę 19 maja 2024 odbyliśmy z przewodnikami Pttk O. Dobczyce wycieczkę do Częstochowy.
Odwiedziliśmy
✅MUZEUM PRODUKCJI ZAPAŁEK
Jedyne czynne muzeum zapałek w Europie, a tym samym najstarszą fabrykę zapałek w Polsce i jedną z pierwszych w Europie.
Muzeum znajduje się w kilku salach wystawowych oraz w działającym niegdyś zakładzie produkcyjnym z lat 30 ubiegłego wieku. Główną częścią muzeum jest fabryka, w której jeszcze do 2010 roku produkowano zapałki.
✅ MUZEUM MONET i MEDALI JANA PAWŁA II
1500 monet i medali z wizerunkiem Papieża Jana Pawła II prezentowane w prywatnym, bardzo nowoczesnym obiekcie, którego uzupełnieniem są znaczki pocztowe z wizerunkiem Jana Pawła II oraz repliki przedmiotów liturgicznych i ubioru papieża: Pierścień Rybaka, stuła, peleryna, pastorał i piuska.
Prezentowane zbiory zawierają ponad 11 tysięcy eksponatów z wizerunkiem polskiego papieża. Jest to największa kolekcja tego typu na świecie.
✅ Na zakończenie odwiedziliśmy SANKTUARIUM NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY na Jasnej Górze, które jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejszym centrum pielgrzymkowym katolików w Polsce zwiedzając z przewodnikiem
👉 Bazylikę będąca główną częścią zespołu klasztornego posiadającą tytuł honorowy bazyliki mniejszej, który uzyskała w 1906 r., a jej historia sięga lat 20. XV wieku.
👉 Potężne fortyfikacje na Jasnej Górze wznosić zaczęto od lat 20-tych XVII w. Zwiedziliśmy 👉 Bastion św. Rocha – jeden z czterech potężnych bastionów jasnogórskiej twierdzy oraz 👉Bastion Świętej Barbary.
👉 Salę rycerską, która pełniła rolę sali tronowej i audiencyjnej, była miejscem dysput teologicznych, kilkakrotnie obradował w jej murach Senat Rzeczypospolitej.
Dziękujemy uczestnikom za udział 👏👏 oraz Jackowi Jacek Mikołajczyk za przygotowanie i poprowadzenie wycieczki 👏👏
(M.Topa)