Zwiedzanie Tematyczne

ZWIEDZANIE TEMATYCZNE – STYCZEŃ 2019

Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach zaprasza na pierwsze z cyklu zwiedzanie tematyczne. Podczas spotkania przyjrzymy się zmianom jakie zaszły w tzw. Domu Pogrzebowym w dobczyckim skansenie, po zakończeniu prac remontowych i instalacji nowej wystawy stałej. 

Przy okazji dowiemy się jakie zwyczaje pogrzebowe towarzyszyły mieszkańcom Dobczyc i okolic przed laty.

Zwiedzanie rozpocznie się 30 stycznia 2019 r. o godzinie 9:00 w skansenie przy Muzeum Regionalny. Będzie to również pierwsza w tym roku okazja, aby zobaczyć skansen po zakończonym remoncie.

Serdecznie zapraszamy ! Wstęp darmowy !

ZWIEDZANIE TEMATYCZNE – STYCZEŃ 2019

W dniu 30 stycznia 2019 r.odbyło się pierwsze z cyklu zwiedzanie tematyczne w dobczyckim skansenie. Uczestnicy zobaczyli jak zmienił się tzw. Dom Pogrzebowy oraz jak wygląda nowo zainstalowana wystawa.

 

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania !

ZWIEDZANIE TEMATYCZNE – LUTY 2019

Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach zaprasza na kolejne z cyklu zwiedzanie tematyczne. Podczas spotkania przyjrzymy się wystrojowi wnętrz dawnych pomieszczeń mieszkalnych, przedmiotom codziennego użytku, a także ubiorom regionalnym. Zwiedzimy m.in. izbę mieszkalną dawnych mieszczan, izbę czarną (kuchnię).

Przy okazji dowiemy się jak dawniej wypiekano chleb, do czego służyły polenia, co to był dymnik i pomietło.

Zwiedzanie rozpocznie się 21 lutego 2019 r. o godzinie 9:00 w skansenie przy Muzeum Regionalny.

Serdecznie zapraszamy ! Wstęp darmowy !

ZWIEDZANIE TEMATYCZNE – LUTY 2019

W dniu 21 lutego 2019 r.odbyło się kolejne z cyklu zwiedzanie tematyczne w dobczyckim skansenie. Uczestnicy zwiedzili budynek karczmy, a w nim m.in. czarną izbę (kuchnię), izbę cechów (gdzie poznali pracę dawnych dobczyckich rzemieślników) oraz alkierz.

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania !

ZWIEDZANIE TEMATYCZNE – MARZEC 2019

Muzeum Regionalne PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach zaprasza na kolejne z cyklu zwiedzanie tematyczne. Tym razem zajmiemy się dawnymi księgami znajdującymi się w zasobie Muzeum.

Uczestnicy będą mogli poznać rodzaje źródeł historycznych, niezbędnych do prowadzenia poszukiwań genealogicznych. Odpowiemy na pytanie co to jest archiwum rodzinne i czy warto je prowadzić ? Wyjaśnimy jakie informacje znajdziemy w księgach metrykalnych i jak z nich korzystać oraz czy archiwa państwowe są dla wszystkich ?

Zwiedzanie zatytułowane „W poszukiwaniu przodków. Genealogia dla początkujących i zaawansowanych” rozpocznie się 13 marca 2019 r. o godzinie 16:00 w skansenie przy Muzeum Regionalny.

Serdecznie zapraszamy ! Wstęp darmowy !

ZWIEDZANIE TEMATYCZNE – MARZEC 2019

W środę, 13 marca 2019 r. w dobczyckim Muzeum odbyło się zwiedzanie tematyczne „W poszukiwaniu przodków. Genealogia dla początkujących i zaawansowanych”. Było ono uzupełnieniem otwartego spotkania tematycznego, które odbyło się dzień wcześniej.

Uczestnicy poznali podstawowe definicje genealogiczne jak również metody i miejsca gdzie szukać informacji o przodkach.

Zwiedzający zapoznali się ze starodrukami, dawnymi drukami i księgami rękopiśmiennymi znajdującymi się w zasobie Muzeum. Zaprezentowano m.in. zabytkowe księgi liturgiczne oraz Księgi Protokołów Cechu Kuśnierskiego z Dobczyc z I połowy XIX. 

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkania !

 

ZWIEDZANIE TEMATYCZNE – KWIECIEŃ 2019

Wiosna to niezwykły czas w dawnej obrzędowości ludowej. Wszystko budziło się do życia po zimowy letargu. Dla chłopów był to czas siewów, a także wzmożonej modlitwy czasie Wielkiego Postu i Świąt Wielkiej Nocy.

Kwietniową edycję zwiedzania tematycznego w Muzeum Regionalnym PTTK im. Władysława Kowalskiego w Dobczycach zatytułowano „Jak to dawniej bywało ? Wiosna na wsi”. Podczas spotkania uczestnicy usłyszą m.in. wiosennych obrzędach, ale również o ciężkiej pracy na roli. Zwiedzający będą mieli możliwość „dotknięcia” historii i poznania zapomnianych już obecnie narzędzi i maszyn rolniczych.

Zapraszamy 11 kwietnia 2019 r. o godzinie 10:00 do skansenu przy Muzeum Regionalnym.

Wstęp darmowy !

SPOTKANIA TEMATYCZNE W MUZEUM

Tradycyjne zwiedzanie Muzeum , zamku i skansenu, może zostać wzbogacone dodatkową ofertą lekcji muzealnych, wykładów, warsztatów czy spotkań tematycznych. Te ostatnie związane są głównie ze skansenem i nawiązują do kultury regionu – obrzędowości, zwyczajów, tradycji, życia i pracy mieszkańców.

 „Zioła w kulturze ludowej” i ”Miodobranie” to tematy przygotowane przez naszych przewodników Marię Topa i Piotra Przęczka dla grup zwiedzających Muzeum.

Rośliny i zioła stanowiły ważny element kultury ludowej zarówno w życiu codziennym jak również w różnych obrzędach.  Znana była ich moc i właściwości. Jedno z ważniejszych świąt,  Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny obchodzone 15 sierpnia zwane jest do dzisiaj świętem Matki Bożej Zielnej – tego dnia powszechnie święci się zioła.

Na spotkaniach zapraszaliśmy do wejścia w świat roślin i ziół. Poznawaliśmy  ich znaczenie i właściwości oraz informacje kto, gdzie i kiedy mógł je zbierać i jak stosować.   

 „Miodobranie” – te  spotkania sprzyjały popularyzacji wiedzy o pszczelarstwie, hodowli  pszczół oraz o dobroczynnych właściwościach produktów pszczelich.
W ekspozycji skansenu posiadamy szereg przyrządów, którymi posługują się pszczelarze. Można je było zobaczyć, dotknąć oraz  posłuchać o pracy pszczelarza: podkurzaniu, podbieraniu miodu, odsklepianiu wosku czy odwirowywaniu plastrów.

Zadanie realizowane w ramach projektu „Spotkania ze świadkami przeszłości
w dobczyckim skansenie” wspierane jest przez Gminę Dobczyce.

SPOTKANIE ZE ŚWIADKIEM PRZESZŁOŚCI -POWROŹNICTWO

Jednym z rzemiosł prezentowanym w izbie cechów dobczyckiego skansenu jest powroźnictwo – rzemiosło  polegające na wykonywaniu lin, powrozów   czy sznurów. 

Rzemiosło to jest rodzinnym zajęciem dla kilku pokoleń rodziny Różyckich z Dobczyc. Rozpoczął je Marcin Różycki w 1714 roku, a następnie  zajmowali się nim kolejno:  Mikołaj, Tomasz, Franciszek, Mieczysław i obecnie Tadeusz. Pan Tadeusz wykonuje sznury o różnym przeznaczeniu, uzdy konne, postronki i bicze. Na spotkaniu w naszym skansenie podzielił się z młodzieżą nie tylko wiedzą na temat powroźnictwa, ale także praktyczną prezentacją rzemiosła.  Uczestnicy spotkania mogli sami sprawdzić na czym polega praca powroźnika oraz jak wykonuje się  z paru cienkich sznureczków mocną linę. W nagrodę za pracę mogli zabrać własnoręcznie skręconą linę do domu.