Hrobacza Łąka

Hrobacza Łąka

kolejna odsłona Beskidu Małego

Kontynuując poznawanie uroków Beskidu Małego Przewodnicy PTTK z Dobczyc zorganizowali w dniu 11 lipca 2021 r kolejną wycieczkę w ten rejon.

Ta grupa górska położona  na granicy województwa śląskiego i małopolskiego  oferuje piękne widoki, dobrą dostępność do szlaków i niezbyt duże natężenie ruchu turystycznego, chociaż w obecnej sytuacji pandemicznej każde miejsce przyciąga wielu zwiedzających.

Wędrówkę rozpoczęliśmy z Przełęczy Przegibek leżącej w grupie Magurki Wilkowickiej szlakiem pod górę, ale z wypłaszczeniami dającymi odpoczynek i z miejscami widokowymi.  Zawędrowaliśmy na szczyt Groniczki  przez który przebiega Mały Szlak Beskidzki.

Za szczytem ścieżka dość mocno zaczęła opadać w dół , aby na końcu stromo zejść do Przełęczy u Panienki,  która swoją nazwę zawdzięcza stojącej tam XIX-wiecznej kapliczce z obrazem Matki Boskiej. Dalej do schroniska na  Hrobaczej Łące również należącej do grupy Magurki Wilkowickiej wnoszącej się na wysokości 822 m n.p.m. Wzniesienie jest chętnie wybierane przez turystów, którzy szukają malowniczych widoków i chcą mieć pewność, że będą mieli gdzie odpocząć po wysiłku. Na Hrobaczej Łące czeka całkiem przyjemne schronisko. A widoki są naprawdę imponujące:  Beskid Mały (Góra Żar, Magurka Wilkowicka), Beskid Żywiecki (Pilsko, Rysianka), przy dobrej widoczności można stąd zobaczyć Babią Górę oraz Tatry, głównie Zachodnie. Zejście wybraliśmy do Czernichowa.

Wycieczka godna polecenia.