Bielsko-Biała- Porąbka Zapora

Wędrówki Małym Szlakiem Beskidzkim rozpoczęte

 19 listopada 2022 roku rozpoczęliśmy zdobywanie odznaki Małego Szlaku Beskidzkiego z przewodnikami PTTK O. Dobczyce.

Nadesłane zdjęcia i zamieszczane relacje uczestników dostarczają dużej dawki piękna, którą zaoferowała nam przyroda.

Poniżej tradycyjnie już relacja przewodnika Kazimierza Gierlacha:

„ Po kilku smutnych, jesiennych dniach, sobota wynagradza nam piękną pogodą, jest bezwietrznie, słonecznie z lekkim mrozem.

Rozpoczynamy nowy projekt: zimowe przejście małego szlaku beskidzkiego z Bielska na Luboń Wielki, na raty oczywiście. Biorę z biura listę uczestników i przecieram oczy, 32 osoby, będzie świetna wyprawa. Po drodze integracyjna kawa w Kętach i meldujemy się w Bielsku Straconce, przy początku szlaku. Przed nami 137 km i 5000 m podejścia, a plan na dzisiaj to dojście do Porąbki Zapory, ok.13 km i 600 m przewyższenia. Po przejściu paruset metrów pomiędzy zabudowaniami Straconki wchodzimy w bajeczny las, co parędziesiąt kroków przerwy na zdjęcia. Mijamy Gaiki, Groniczki, Przełęcz U Panienki i osiągamy Hrobaczą Łąkę, gdzie zakładamy obóz, tzn. rozpalamy ognisko, pieczemy kiełbaski fotografujemy i tak mija nam słodko godzina.

Trzeba się jednak zbierać, teraz już tyko w dół po śniegu i liściach. Jeszcze tylko przejście zapory w Porąbce przy zachodzącym słońcu, w dali zostawiamy oświetlony jeszcze krzyż na Hrobaczej Łące i czas na powrót do domu. Dziękuję wszystkim uczestnikom i do zobaczenia na następnej wyprawie”

Dziękujemy uczestnikom za udział, przewodnikowi Kaziowi Gierlachowi za  prowadzenie wycieczki i zapraszamy na kolejną 10 grudnia. Zapraszamy obecnych uczestników jak również tych, którzy chcą do nas dołączyć. 🙂

(M.Topa)