26.rocznica śmierci Prof. Henryka Leśniaka

W sobotnie popołudnie, 3 lutego 2024 r. odwiedziliśmy – przewodnicy i nasi przyjaciele- miejsce szczególne, Bazylikę św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Krakowie na Skałce. Okazja była też szczególna, 26. rocznica śmierci naszego mentora i nauczyciela, prof. Henryka Leśniaka.
Po wejściu na dziedziniec Bazyliki otacza nas historia, pomnik św. Stanisława, u jego stóp Piotrawin pośrodku cudownej sadzawki. Obok pomnik Jana Pawła II, który przysiadł na stopniach jak w czerwcu 1979, podczas spotkania z młodzieżą. Sama bryła Bazyliki powstała w XVIII w. i jest kolejną, trzecią świątynią w tym miejscu.
W trakcie mszy modliliśmy się za śp. Profesora i przewodników oraz Przyjaciół którzy od nas odeszli. W końcowym błogosławieństwie kapłan sprawujący mszę polecił wszystkich wędrujących opiece św. Michała Archanioła.
Po mszy św. naszym przewodnikiem po Bazylice został Brat Paweł. Świątynia ma wystrój barokowy, w lewej nawie znajduje się ołtarz z obrazem św. Stanisława, śladami kropli jego krwi i drewnem ze stopnia ołtarza romańskiej świątyni. Obraz w ołtarzu głównym przedstawia św. Michała Archanioła. Po zwiedzeniu Bazyliki przeszliśmy do podziemi, gdzie znajduje się panteon narodowy, pierwszym pochowanym był Jan Długosz, a ostatnim Czesław Miłosz. Poczesne miejsce zajmuje sarkofag Stanisława Wyspiańskiego.
Jesteśmy pod wrażeniem wieków historii Polski i Krakowa. To szczególne miejsce odwiedziliśmy dzięki Grażynie, dziękujemy i prosimy o jeszcze.