GSB Jordanów – Rabka

JORDANÓW – RABKA
Kolejny etap Głównego Szlaku Beskidzkiego
Sobota, 10.lutego 2024 r.
Z dziennika przewodnika Kazimierza Gierlacha:
✅ „Rozbudzeni poranną kawą na stacji benzynowej w 👉Jordanowie idziemy odwiedzić cmentarz żydowski znajdujący się obok. Jest okazja opowiedzieć o tragedii Żydów, która wydarzyła się 29. sierpnia 1942 r. kiedy to niemieccy okupanci zamordowali 67 osób.
Na jordanowskim rynku wchodzimy na czerwony szlak i w drogę do Rabki. Trasa krótka, za zgodą całej grupy robimy skok w bok i wędrujemy na 👉Hajdówkę, aby spojrzeć z wieży widokowej na okolicę, a panorama jest imponująca.
Wracamy na nasz szlak, który doprowadza nas do 👉Wysokiej. Na cmentarzu poległych żołnierzy Wojska Polskiego jest okazja opowiedzieć o walkach stoczonych 2.września 1939 r. 10. Brygady Kawalerii z niemieckim najeźdźcą. Porcja wiedzy w książce P. Piotra Sadowskiego bezcenna( Piotr Sadowski pozdrawiamy👏).
Następnie przenosimy się do dworu na Wysokiej, zakres wykonanych prac remontowych jest imponujący, właścicielom gratulujemy i życzymy wytrwałości.
Następne 5 km to wędrówka wśród pół i zabudowań 👉Skawy. Po minięciu zabudowań wchodzimy na rozległy widokowy grzbiet, przed nami ośnieżone Tatry, Babia Góra, która zasłania się chmurami, Beskid Wyspowy i Gorce. W tych pięknych okolicznościach przyrody rozpalamy ognisko. Czas słodko płynie i trzeba zbierać się do dalszej drogi. Starą Zakopiankę przechodzimy górą, nową dołem, (szkoda że las w tym rejonie jest tak zaśmiecony). Dalej już tylko Piłatowa Góra, stoki Zbójeckiej Góry i jesteśmy w Rabce.
Za nami już 92 km GSB❗️ od Przełęczy Jałowieckiej do Krościenka.
Teraz przed nami trzy ostatnie szczyty Korony Gorców i wracamy na czerwony szlak.
Dziękuję 👏👏i do zobaczenia w górach” 🙂