Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego 2022

3 maja 

Święto państwowe na pamiątkę uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 maja oraz uroczystość liturgiczna obchodzona w Kościele katolickim jako święto NMP Królowej Polski.

3 maja

Uroczyste rozpoczęcie Sezonu Turystycznego Oddziału PTTK w Dobczycach.

Tradycyjnie już ulicami Dobczyc odbył się  przemarsz orszaku królewskiego do zamku  na wzgórzu Starego Miasta.

W orszaku uczestniczyły poczty sztandarowe, Orkiestra Dęta „Dobczyce”, przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, bractwa rycerskie, młodzież SP w Brzączowicach w strojach regionalnych, harcerze, mieszkańcy i goście.

W Rynku odegrano hymn państwowy, złożono wiązanki  kwiatów i wygłoszono okolicznościowe  przemówienia. W Kościele pw. św. Jana Chrzciciela na wzgórzu staromiejskim odprawiona została msza święta przy oprawie muzycznej orkiestry.

W trakcie mszy poświęcony został NOWY SZTANDAR NASZEGO ODDZIAŁU.

Następnie odbyły się uroczystości związane z otwarciem sezonu turystycznego.

Na zamku poświęcona została nowo oddana komnata, otwarto wystawę malarstwa Marcina Guzego oraz poświęcona została tablica pamięci Zbigniewa Wiekieraka. 

 Na przybyłych gości czekały na wzgórzu różne atrakcje:  walki rycerskie i zabawy plebejskie, wystawy, spotkania z twórcami ludowymi, kiermasze i warsztaty rzemieślnicze oraz degustacje potraw regionalnych przygotowane przez KGW ze Skrzynki.

Uroczystość odbyła się przy wsparciu Gminy Dobczyce w ramach zadania „Spotkanie na Wzgórzu” Oddziału PTTK w Dobczycach, Klubu Przewodników, MGOKiS Dobczyce, GS „SCH” w Dobczycach, Malta Służba Medyczna.

(Maria Topa)

Fot  Gmina i Miasto Dobczyce Ewa Mikołajczyk Maria Topa